TURYSTYKA ENOLOGICZNA

TURYSTYKA ENOLOGICZNA, CZYLI OPOWIEŚĆ Z INNEJ BECZKI….

Enoturystyka – czyli turystyka winiarska – nazwa skomplikowana, ale jak przyjemna w brzmieniu.
Turystyka enologiczna to nic innego jak wszelkie podróże związane z chęcią poznawania regionów winiarskich, smakowaniem wina i jego wyrobów, uczestniczeniem w wydarzeniach związanych z winiarstwem oraz dążeniem do poszerzania wiedzy na temat wina, jego produkcji itp.

Turtyka enologiczna

Wino to najstarszy trunek świata, 8000 lat p.n.e. na terenie Kaukazu uprawiano winorośl z której potem wyrabiano wino. Kultura winiarska rozprzestrzeniła się na świecie od Egiptu, poprzez starożytną Grecję aby w końcu dotrzeć do Cesarstwa Rzymskiego, tam osiąść na stałe i stale się rozwijać.

Pierwsze szlaki winne powstały w Niemczech na początku XX w., ale rozwój turystyki winiarskiej nastąpił dopiero po II wojnie światowej. Moda na podróże do regionów winiarskich objęła Francję a potem przeniosła się na inne kraje europejskie, aby dotrzeć do Nowego Świata Winiarskiego – Stanów Zjednoczonych, Kanady i Australii.

Może trudno w to uwierzyć, ale winiarstwo na terenach polskich rozwijało się już w X w. Liczne zakręty naszej historii, gorsze warunki klimatyczne nie pozwoliły w pełni rozwinąć winiarskiego potencjału naszych ziem. Przełom w rozwoju enologii w Polsce nastąpił dopiero ok. 15-20 lat temu. Nasze społeczeństwo powoli zaczęło bogacić się, a co za tym idzie zapragnęło pić dobre i drogie wina, a co najważniejsze również lokalne wyrabiane przez rodzimych winiarzy.

Turystyka enologiczna

Osoby z niezwykłym potencjałem, otwartym umysłem, ale również z zasobnym portfelem, zaczęły skłaniać się do zakładania pierwszych dużych, komercyjnych winnic w Polsce. Wokół nich zaczęły powoli wyrastać gospodarstwa, hotele i restauracje które zapragnęły zapraszać gości na degustacje, szkolenia za zakresu winiarstwa i sommelierstwa.

Obecnie mamy w Polsce około 500 winnic, w tym prawie 400 zarejestrowanych producentów, którzy łącznie obsadzają ponad 600 ha winnic .

Największa ilość winnic znajduje się w okolicy Krakowa i Rzeszowa oraz okolicy Zielonej Góry. Największa winnica w Polsce ma 34 ha, najmniejsza parę arów.

Bardzo często poza poznawaniem winnic, winiarni czy piwnic turyści chcą również poznać zabytki danego regionu i z tym łączą swoje wyjazdy. Producenci win zrzeszają się w Stowarzyszeniach Winiarskich, wpisują swoje winnice w szlaki winne w danym regionie, ponieważ daje to możliwość większej reklamy i zasięgu ich produktów.

Najbardziej znanymi szlakami w Europie są występujące w krajach o najdłuższych i najbardziej rozpowszechnionych tradycjach winiarskich , czyli Portugalia z regionem Porto, Francja z Burgundia i Bordeaux, oraz Doliną Loary, Hiszpania z Kastylią i Włochy z regionem Toskanii.

Turystyka enologiczna

W Polsce od kilku lat prężnie działają i rozwijają się :Karpacki Szlak Wina, Lubuski Szlak Wina i Miodu, Małopolski Szlak Winny, Podkarpacki Szlak Winnic, Roztoczański Szlak Winnic, Sandomierski Szlak Winiarski.

Jak sami widzimy jest ich kilka i winnice położone wzdłuż szlaków mogą wiele zaoferować przyjezdnym.
Bardzo często właściciele winnic oferuje turystom nie tylko możliwość odwiedzenia piwnic i degustację wina, ale również posiłek, nocleg, zakup wina, nabycie pamiątek (nie zawsze związanych z winem), kwiatów oraz różnych artykułów spożywczych (są to na ogół sery, świeże owoce, przetwory z warzyw i owoców). Szlaki winne położone są w miejscach obfitujących w piękne krajobrazy, zabytki oraz bogatą bazę gastronomiczną.

Turystyka enologiczna

 

Inne posty