Pielgrzymka to podróż podjęta przez wiernych do określonego ośrodka kultu religijnego w celu wzmacniania duchowego. Warto przygotować się do niej przede wszystkim wewnętrznie, ale nie wolno zapominać o aspekcie fizycznym i logistycznym. Podczas pieszej wędrówki pokonuje się dziennie nawet kilkadziesiąt kilometrów. Co zabrać na pielgrzymkę? Jak dobrze zaplanować wędrówkę? Tarnowskie Biuro Pielgrzymkowe dzieli się praktycznymi wskazówkami.
Pielgrzymka – jak się przygotować duchowo?
Pielgrzymkę można rozpatrywać również w sensie metaforycznym – jako podróż w głąb siebie. To czas na kontemplację, zastanowienie, pochylenie się nad swoim życiem. W związku z tym warto przygotować się do niej również duchowo. Przed wyruszeniem w drogę obierz intencję, jaką chcesz zanieść do Boga. O co będziesz się modlić? Za co chcesz podziękować? O co błagać? To bardzo ważne, ponieważ wtedy twoja droga nabierze głębszego sensu, a ty będziesz mieć motywację, by wytrwać do końca.
Wyspowiadaj się i wypełnij zadaną pokutę. Dzięki temu wyruszysz w drogę z czystym sercem i będziesz mógł być bliżej Boga w modlitwie. Zabierz ze sobą modlitewnik oraz różaniec, a przede wszystkim pozytywne nastawienie. Droga może być ciężka i wycieńczająca, ale przypomnij sobie wtedy, że zmierzasz na spotkanie z Panem.
Co zabrać na pielgrzymkę?
W pierwszej kolejności każdy pielgrzym powinien zaopatrzyć się w wygodne, oddychające obuwie. Dobrym wyborem będą buty sportowe, górskie lub trekkingowe. Mają one wystarczająco grubą podeszwę oraz zapewniają stabilizację kostki, co chroni przed ewentualnymi urazami. Wielu pielgrzymujących chwali sobie także wędrówkę w sandałach trekkingowych. Do zestawu należy dodać grubsze skarpety, które będą zapobiegały ewentualnym otarciom.
Istotną kwestią jest także wybór plecaka. Musi być on pojemny, ale lekki. Dobrym zakupem będzie plecak turystyczny, który posiada pas biodrowy i zapewnia stabilizację kręgosłupa. Pamiętaj, że będziesz nieść go cały dzień. W środku powinny mieścić się najpotrzebniejsze rzeczy – bagaż główny prawdopodobnie będzie wieziony busem.
Ważny jest także wybór ubrania – powinno być ono luźne, przewiewne i z naturalnych materiałów, które szybko odprowadzają pot. Najlepiej ubrać się “na cebulkę”, ponieważ pogoda bywa zmienna i zwłaszcza wieczory bywają chłodne. Zadbaj także o nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne. Do plecaka schowaj płaszcz przeciwdeszczowy – może się przydać i jest wygodniejszy niż parasolka. Co jeszcze będzie potrzebne? Poniżej znajduje się lista rzeczy na pielgrzymkę – koniecznie je zabierz
Lista rzeczy na pielgrzymkę:
- woda mineralna i suchy prowiant – ilość dostosowana do własnych potrzeb
- krem z wysoką ochroną przeciwsłoneczną SPF 50. Używaj go, nawet jeśli wydaje ci się, że nie ma słońca
- podręczna apteczka, w której znajdą się stale przyjmowane leki, środki przeciwbólowe, plastry z opatrunkiem, maść na ukąszenia owadów
- środki higieny osobistej
- ciepły śpiwór i karimata
- zestaw sztućców turystycznych i miedziany kubek
- nieduży ręcznik, najlepiej szybkoschnący
- osłona przeciwdeszczowa na plecak
- latarka, najlepiej tzw. czołówka
- telefon komórkowy, ładowarka lub powerbank
- portfel i dokumenty
Jak przygotować się do pielgrzymki kondycyjnie?
Pielgrzymka piesza to naprawdę długa i wymagająca trasa, dlatego warto się do niej przygotować fizycznie. Warto więc poznać kilka wskazówek, jak przygotować się do pielgrzymki w tym aspekcie. Pracę nad kondycją należy rozpocząć nawet kilka tygodni wcześniej. Możesz chodzić codziennie na długie spacery lub regularnie uprawiać ulubiony sport, np. pływanie na basenie, czy poranny jogging. Dzięki temu poprawi się wydolność twojego organizmu, a co za tym idzie, będziesz bardziej wytrzymały.
Nie musisz wdrażać katorżniczych treningów siłowych. Wystarczy podjąć nawet niewielką aktywność, żeby przyzwyczaić organizm do wysiłku fizycznego. Pozwoli to uniknąć zakwasów, bólu stawów i kontuzji podczas właściwej drogi. Nie lekceważ przygotowania fizycznego, a zwiększysz prawdopodobieństwo, że dasz radę dotrzeć do celu pielgrzymki.
Pielgrzymki z Tarnowskim Biurem Pielgrzymkowym
Wspomniane biuro organizuje także pielgrzymki dedykowane seniorom, które w pełni dostosowane są do ich specjalnych potrzeb i fizycznych możliwości. Wiek nie musi więc dyskredytować cię z udziału w tej formie modlitwy. Tanie pielgrzymki dla seniorów to okazja, by odwiedzić wiele pięknych miejsc kultu religijnego oraz spędzić czas z ludźmi, którzy podzielają te same wartości.