Wybór odpowiedniej pielgrzymki: rodzaje pielgrzymek i ich cele.

Pielgrzymowanie ma bardzo długą tradycję – rozkwit tej formy modlitwy rozpoczął się około IV wieku. W średniowieczu pielgrzymowanie było nieodłącznym elementem ascezy i od tamtego czasu niewiele zmieniły się pobudki podjęcia trudu wędrówki. Wciąż jest to forma doskonalenia duchowego, metafora długiej i wymagającej drogi w kierunku Boga. Dziś jednak bywa uzupełniona o aspekt wypoczynkowy.

Miejsc, do których regularnie wyruszają pielgrzymki, jest na świecie bardzo dużo. Jak odpowiednio zaplanować szlak wędrówki, aby był spójny z intencją modlitwy? Dowiedz się, jakie są rodzaje pielgrzymek i poznaj ich cele. Z Tarnowskim Biurem Pielgrzymkowym wzbogacisz się duchowo i wypoczniesz.

Rodzaje pielgrzymek

Pierwotnie pielgrzymowanie było formą wyłącznie pieszej wędrówki. Współcześnie jednak zjawisko ewoluuje, by sprostać oczekiwaniom nowoczesnego świata. Obok pielgrzymek pieszych trzeba wyróżnić autokarowe, a nawet samolotowe. Niezależnie od formy transportu, ideą pątnictwa jest zawsze zmierzanie do miejsca kultu religijnego w celu duchowego umocnienia.

Wybór odpowiedniej pielgrzymki: rodzaje pielgrzymek i ich cele.
Wybór odpowiedniej pielgrzymki: rodzaje pielgrzymek i ich cele.

Innym kryterium, które pozwoli nam sklasyfikować pielgrzymki, może być intencja, z którą chcemy wyruszyć. Z jednej strony to sprawa indywidualna, czy podejmujemy trud pielgrzymki, by za coś podziękować, o coś poprosić, nawrócić się. Z drugiej strony, samo miejsce święte swoją specyfiką w pewien sposób narzuca formę modlitwy. Każde z miejsc świętych ma bowiem inne, niepowtarzalne charyzmaty duchowe, które w pewien sposób determinują formę kultu w tym miejscu. Często więc plany pielgrzymek do określonego miejsca są ukierunkowane ku konkretnym celom duchowym.

Warto również zwrócić uwagę, że pielgrzymki nie ograniczają się współcześnie wyłącznie do zasięgu krajowego. Sanktuariów na świecie jest tak wiele, że w ramach turystyki religijnej organizowane są wyjazdy zagraniczne do najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych na świecie.

Pielgrzymka do Włoch

Miejsca pielgrzymek w Polsce

Najsłynniejszym miejscem pielgrzymek na terenie Polski jest Częstochowa i klasztor na Jasnej Górze. Zwykle wierni docierają tam, aby błagać o łaski, zdrowie i opiekę. Często także nadają pielgrzymce charakter dziękczynny i wyrażają wdzięczność, np. za sukcesy w życiu osobistym i zawodowym. Do Matki Boskiej Częstochowskiej wędrują też chorzy z nadzieją uzdrowienia. Co roku modlą się tam miliony osób.

Jasna Góra to nie jest jednak jedyny kierunek, jaki warto obrać, by przeżyć niepowtarzalne doświadczenie duchowe. Warto także zwrócić uwagę na mniej popularne oferty pielgrzymek śladami życia świętych i błogosławionych. Przykładowo, aktualne pielgrzymki organizowane przez Tarnowskie Biuro Pielgrzymkowe obejmują:

  • pielgrzymkę śladami św. Faustyny Kowalskiej
  • pielgrzymkę śladami bł. Kardynała Wyszyńskiego
  • pielgrzymkę na Kaszuby (Sanktuarium Kalwaryjskie w Wielu, Sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub w Sianowie)

Klasztory i obiekty sakralne usytuowane są w malowniczej okolicy, dzięki czemu duchową kontemplację można połączyć z aktywnym wypoczynkiem na łonie natury i edukacją. Za masywnymi murami kościołów kryją się zwykle niesamowite historie, stanowiące nasze wspólne dziedzictwo kulturowe.

Najpopularniejsze miejsca pielgrzymkowe na świecie

Wielu wiernych decyduje się na zagraniczne wyjazdy w celach religijnych. Na świecie jest mnóstwo pięknych miejsc z niesamowitym świadectwem cudów i objawień. Dlaczego zagraniczne pielgrzymki cieszą się takim powodzeniem? Pełnią również funkcję turystyczną i zaspokajają potrzebę ciekawości świata. Pielgrzymi, decydując się na kosztowny wyjazd, cenią sobie możliwość połączenia modlitwy i nabożeństw ze zwiedzaniem i dobrą kuchnią. Jakie kierunki wybierają najczęściej?

pielgrzymki, pielgrzymka do ziemi świętej, pielgrzymka do włoch, pielgrzymka do medjugorie, pielgrzymka do izraela, pielgrzymka do portugalii, pielgrzymka camino de santiago, pielgrzymka do libanu, pielgrzymka do grecji, pielgrzymka do meksyku, pielgrzymka do fatimy, biuro pielgrzymkowe
Ziemia Święta – Betlejem, Jerozolima i Nazaret przyciągają pielgrzymów różnych wyznań z całego świata. Izrael zachwyca wielokulturowością oraz krajobrazami. To w Ziemi Świętej znajdują się najważniejsze dla tradycji chrześcijańskiej miejsca, takie jak np. Bazylika Groby Pańskiego, Góra Tabor, Góra Oliwna.

Medjugorje – miejsce kultu religijnego położone w pięknych okolicznościach przyrody Bośni i Hercegowiny. Jest to jeden z najpopularniejszych celów pielgrzymów, którzy pragną zawierzyć się Matce Bożej. Przy okazji miejscowość odpowiada potrzebom turystów – można tam miło spędzić czas w jednej z klimatycznych kawiarni

Wybór odpowiedniej pielgrzymki: rodzaje pielgrzymek i ich cele.
Wybór odpowiedniej pielgrzymki: rodzaje pielgrzymek i ich cele.

Meksyk – Bazylika Matki Bożej Guadalupe to jedno z najczęściej odwiedzanych sanktuariów maryjnych na świecie. Walorem turystycznym są natomiast przepiękne plaże i tropikalna przyroda.

To tylko wybrane obszary kultu religijnego obierane przez pątników. Często decydują się oni także na Grecję, Włochy, Gruzję, Jordanię.

Pielgrzymka do Fatimy

Na szczególną uwagę zasługuje pielgrzymka do Fatimy. To wyjątkowe miejsce dla wyznawców wiary katolickiej, gdzie dokonały się cuda objawień, jest celem wędrówki wiernych z całego świata. Zanoszą oni swoje prośby i błagania wprost do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej.

Pielgrzymka do Fatimy to dobra okazja do rozmyślań nad swoim życiem, naprawy relacji z Bogiem i zaczerpnięcia sił duchowych. Wiara w opatrzność boską zagwarantuje ci wewnętrzny spokój i ukojenie. To także świetna okazja do zjednoczenia się w wierze z innym zanoszącymi swoje intencje do Matki Boskiej Fatimskiej.

Takiego wyjazdu nie trzeba traktować wyłącznie jako okazji do duchowej peregrynacji. Warto skorzystać także z opcji z wypoczynkiem i wolny od modlitwy czas poświęcić na zwiedzanie urokliwych uliczek i próbowanie tradycyjnej kuchni. W ofercie Tarnowskiego Biura Pielgrzymek przewidziane jest plażowanie na najpiękniejszych, wybrzeżach Portugalii. Niech ten wyjazd nie tylko zbliży cię do Pana, ale także oddali od codziennych trosk i zmartwień.

Wyjazdy w ofercie Tarnowskiego Biura Pielgrzymkowego

Z Tarnowskim Biurem Pielgrzymkowym możesz obrać wiele kierunków swojej wędrówki. Wycieczki o charakterze religijnym to doskonała okazja, aby zawrzeć nowe znajomości, zwiedzić najpiękniejsze sanktuaria na całym świecie, zanosząc jednocześnie swoje intencje do Boga i świętych. Biuro specjalizuje się w organizacji wyjazdów zarówno na terenie Polski, jak i odległych zakątków świata, np. Meksyku, Jordanii, Syrii.

Inne posty