ŚWIĘTY MIKOŁAJ

ŚWIĘTY MIKOŁAJ

Święty Mikołaj ma wiele imion, czyli o tradycjach mikołajek

Wielkimi krokami nadszedł grudzień, czyli jeden z najbardziej wyczekiwanych miesięcy w roku. ????
Czekają na niego dzieci, czekają i dorośli – a nóż znajdą coś ciekawego pod poduszką w dzień imienin Mikołaja?????
Dzień kiedy Święty Mikołaj (lub jego odpowiednik w zależności od kraju, wyznania lub tradycji) przynosi podarunki jest wytęsknionym na całym świecie przez szkraby większe i mniejsze.

Wiara w św. Mikołaja to wiara w ludzką miłość i życzliwość, a dzień 6 grudnia kojarzony jest niezwykle pozytywnie i skraca nam długi zimowy okres oczekiwania na Boże Narodzenie.

To jak tradycja obdarowywania prezentami wygląda i zmienia się jest naprawdę ciekawa i długa.

Wiele imion Świętego Mikołaja, czyli o tradycjach mikołajek

 

Najprawdopodobniej Mikołaj urodził się w bardzo bogatej i pobożnej rodzinie, w mieście Patara– dzisiaj jest to kraina w Turcji. Jako młody człowiek Mikołaj został biskupem stolicy Licji Miry. Mieszkał tam do samej śmierci, czyli około IV w. Jak wykazała ekspertyza jego grobu, Mikołaj umarł dokładnie 6 grudnia. W XI w. relikwie św. Mikołaja przeniesiono do Bari we Włoszech i tam udają się pielgrzymki, które pragną pomodlić się przy grobie świętego.

Znany był przede wszystkim ze swojej dobroci i szczodrości, ubogim rozdał wszystkie dobra jakie posiadał, stąd wszystkim kojarzy się z chrześcijańską dobrocią.

Czczony jest również przez żeglarzy, rybaków i myśliwych, patronuje dzieciom i uczniom.

W poprzednich wiekach przedstawiany był jako poważny i godny biskup ubrany w ceremonialne szaty liturgiczne, w infule na głowie, dzierżący złoty pastorał w dłoni. Obecnie w takiej formie przedstawiany jest głównie w kościele katolickim i prawosławnym. Natomiast współcześnie postać św. Mikołaja kojarzy się nam z pękatym dobrotliwym staruszkiem z długą białą brodą, ubranym w czerwony kostium i czapkę z pomponem. Ten wizerunek utrwala się nam od 30.lat XX wieku kiedy to firma Coca-Cola przedstawiła „swoją” wersję dobrotliwego świętego. Tak pozostało do dziś.

 

Naszą podróż po światowych tradycjach związanych z Mikołajkami zaczniemy od Polski…

Święty Mikołaj na świecie

POLSKA
W Polsce w różnych częściach kraju w różny sposób obchodzone jest święto zwane potocznie „Mikołajkami”. Różne tradycje związane ze obchodzeniem święta 6 grudnia pokrywają się z granicami zaborów.

GWIAZDOR – popularny głównie w północnej i zachodniej Polsce stracił obecnie na swojej popularności. Przynosił prezenty 24 grudnia, w dzień Wigilii Bożego Narodzenia. Wywodzi się z dawnych grup kolędników, zaś nazwa od noszonej przez niego gwiazdy.

DZIECIĄTKO utożsamiane z małym Jezusem – przynosiło prezenty głównie na terenie Śląska.

GWIAZDKA I ANIOŁEK – na terenie południowej Polski, a DZIADEK MRÓZ znany głównie na terenie dawnego zaboru rosyjskiego.

WŁOCHY
Dzieciom prezenty przynosi czarownica La Befana latająca na miotle. Obdarowuje je później niż nasze polskie dzieci – 6 stycznia, w święto Trzech Króli. Według legendy Befana chciała razem z Królami powitać Dzieciątko Jezus, ale zgubiła drogę i obecnie w nadziei, że w końcu obdaruje właściwe Dziecko lata na miotle i wrzuca do wszystkich kominów prezenty. Jednakże niegrzeczne dzieci może czekać rozczarowanie, ponieważ mogą otrzymać zamiast upragnionych prezentów czosnek lub cebulę.

HISZPANIA
Tu również podarki są przynoszone 6 stycznia, ale przez Trzech Króli- Reyes Magos. Grzeczne dzieci dostają prezenty, natomiast te które na nie nie zasłużyły otrzymują – un trozo de carbón – kawałek cukru zabarwiony na czarno. Hiszpańskie dzieci zostawiają na parapecie marchewki dla wielbłądów którymi poruszają się Trzej Królowie.

FRANCJA
Nie w całej Francji obchodzony jest zwyczaj mikołajek –francuski Saint-Nicolas przynosi podarki dzieciom na wschodzie i północy Francji. Towarzyszy mu Père Fouettard ubrany w ciemne ubrania i noszący kaptur na głowie, który obdarza niegrzeczne dzieci rózgami.

NIEMCY
Odpowiednikiem Mikołaja w Niemczech jest Frau Berta – równie brzydka jak Befana, ale przynosi podarki grzecznym dzieciom podobnie jak w Polsce, zostawia je na parapetach lub schodach.

BELGIA
Święty Mikołaj odwiedza dzieci dwa razy – 4 grudnia aby sprawdzić czy nie dokazywały, natomiast 6 grudnia aby zostawić prezenty tym które na to zasłużyły. Podobnie jak w Polsce latorośle mogą dostać rózgę, jednakże wszystkie zostawiają marchewki i siano dla strudzonego osiołka który pomaga Mikołajowi.

ROSJA
Maluchy odwiedzane są przez Dziadka Mroza wraz z wnuczką Śnieżynką. Przychodzi w dzień Nowego Roku. Legenda Dziadka Mroza sięga swoimi korzeniami do tradycji wschodnich kościołów, ale współczesny Dziadek Mróz ma więcej wspólnego z postacią wymyśloną w czasach stalinizmu w Związku Radzieckim. Rosyjski Dziadek Mróz różni się od naszego Mikołaja tym, że np. nie porusza się po niebie, ale po ziemi, jego szata może mieć kolor czerwony, niebieski lub srebrny, ma bardzo długą brodę – nierzadko aż do kolan, a do domu wchodzi zawsze przez drzwi, a nie przez komin.

GRECJA
W Grecji nie ma tradycji związanej z podarkami 6 grudnia, natomiast prezenty przynosi Święty Vasilis (św. Bazyli) i to dopiero 1 stycznia!
Natomiast św. Mikołaj zajmuje szczególne miejsce w prawosławnej religii Greków. Jest oficjalnym patronem Greckiej Marynarki Wojennej. Wiele łodzi nosi jego imię oraz ozdobione jest podobizną świętego, zaś 6 grudnia obchodzone jest święto greckich statków, portów, usług portowych i przedsiębiorstw żeglugowych.

MEKSYK i STANY ZJEDNOCZONE
Częściej do Meksykańskich dzieci z podarkami przychodzą Trzej Królowie w dzień 6 stycznia.
Ale również coraz częściej meksykańskie domy przejmują przejmują tradycję ze Stanów Zjednoczonych kiedy to w nocy z 24 na 25 grudnia wszystkie grzeczne dzieci odwiedza „Santa Claus” (uproszczona forma „Saint Nicholas”) wchodząc przez komin i zostawiając podarki w skarpetach zawieszonych na kominku lub pod choinką. Ponieważ w czasie jednej nocy musi odwiedzić małolaty na całym świecie amerykańskie dzieci zostawiają mu ciasteczko i mleko aby nabrał sił, a niektórzy pamiętają nawet o reniferach i pozostawiają im marchewki.

 

Coraz częściej pojawiają się głosy, że święto obchodzone 6 grudnia staje się coraz bardziej komercyjne, ale z drugiej strony czy nie miło jest obudzić się w ten dzień i odkryć prezent pod poduszką;)?

 

A może nie masz pomysłu na prezent dla ukochanej osoby ?
Możemy zaproponować wiele atrakcyjnych wyjazdów na 2022 r : Pielgrzymki dla każdego

ŚWIĘTY MIKOŁAJ

Inne posty