Święta na świecie

Święta na świecie – cz. 1 Europa

Czas Bożego Narodzenia to moment kiedy możemy na chwilę zatrzymać się, pobyć razem z najbliższymi i celebrować wspólne posiłki. Na tą chwilę czekamy przez cały rok, bo wszystkim z nas kojarzy się z ciepłem, ukojeniem, refleksją i szczęśliwym czasem spędzonym przy wspólnym stole.

Wspólna Wigilia, kolędowanie, odpakowywanie prezentów to coś co chcemy zatrzymać już na zawsze w naszej pamięci i przekazywać pokoleniom.

W Polsce wszyscy spędzamy podobnie święta, tradycje domowe różnią się tylko nieznacznie – dzieci wypatrują pierwszej gwiazdy, wszyscy Wigilię spędzamy w rodzinnym gronie, na stole króluje 12 dań postnych, śpiewamy rodzinnie kolędy i rozpakowujemy prezenty które zostały skrzętnie opakowane i ukryte pod choinką.

W każdym kraju święta obchodzone są różny sposób i co kraj to inny obyczaj. Poniżej przedstawiamy sposoby spędzania czasu w najczęściej odwiedzanych przez nas krajach.

Tradycje świąteczne

Święta na świecie

WŁOCHY

Tradycje świąteczne

Podobnie jak w Polsce są jednym z największych świąt w kraju i spędza się je w rodzinnej atmosferze.
Tak samo jak w naszym kraju spożywa się posiłek postny 24 grudnia i idzie na Pasterkę. Na stole króluje natomiast 13 potraw. Składają się głównie z owoców morza i oczywiście makaronu ????

Na stole nie może zabraknąć słodyczy Panettoni i Pandoro (babki w kształcie walca, z bakaliami,), Panpepato (pierniki), Torrone (nugaty z okolicy Wenecji, jak również z czekoladą lub orzechami), marcepany.
Choinka jest ubierana 8 grudnia i trwa w swoim stroju do 6 stycznia. Oprócz choinki dom dekoruje się jemiołą, girlandami, wieńcami, dekoracjami z szyszek.

Jednym z najbardziej typowych elementów Świat Bożego Narodzenia we Włoszech są szopki, to właśnie z Włoch się ona wywodzi. Pierwszą szopkę stworzył św. Franciszek z Asyżu w roku 1223 w miejscowości Greccio. Następnie tradycję tą podchwyciły inne miasta Neapol, Rzym i Genua.
Do Włoch warto wybrać się właśnie przed świętami, gdyż od 8 grudnia place, ulice oraz budynki są przepięknie ustrojone i oświetlone, stwarza to naprawdę niepowtarzalny klimat przedświąteczny. Na placach królują gigantyczne choinki, można pojeździć na łyżwach na specjalnie do tego zorganizowanych lodowiskach,

Szczególne atrakcyjnie wyglądają Rzym, Mediolan, Wenecja, Florencja, Siena, ale również inne miasta Toskanii czy Umbrii, w tym do Asyż i Perugia.

Typowe dla Niemiec i Austrii jarmarki okołoświąteczne występują głównie na północy Włoch, ale miasta wyglądają wtedy bajecznie i warto się na nie wybrać.Oferują przepiękny klimat, wartościowe podarki oraz niesamowitą atmosferę celebracji jaką umieją się wykazać tylko Włosi.

Symboliczną postacią związaną z Bożym Narodzeniem we Włoszech jest Befana o której możesz przeczytać tutaj.

Włosi uwielbiają się obdarowywać i wręcz prześcigają się w wymyślaniu prezentów. Głównymi podarunkami są wiklinowe kosze z bogatą zawartością w postaci najlepszych win, wędlin, serów oraz oliwy. Często pojawiają się też karnety do spa, książki, bransoletki z grawerami.

Święta na świecie

HISZPANIA

Tradycje świąteczne

El Gordo – hiszpańska loteria świąteczna oficjalnie otwiera czas świąt – można w niej wygrać miliony euro. W loterię inwestują miliony Hiszpanów a dzieci w wielu szkolnym losują liczby i wyśpiewują wyniki.

Hiszpanie główną wieczerzę spożywają jak my – 24 grudnia, jednakże na stole króluje szynka Serrano owoce morza i ryby. Na deser słodki turrón i Roscón de Reyes – niezwykle słodkie ciasto z figurką w środku, zdobywca nosi koronę.

Funkcję opłatka spełnia turrón, rodzaj nugatu, składający się między innymi z miodu, orzechów i migdałów. Można go kupić przez cały rok.

Hiszpanie bardzo cenią sobie szopki – znajdują się niemal w każdym domu i mieście.

W trakcie świąt obchodzony jest Dzień Świętych Niewiniątek – nasz rodzimy prima aprilis. W telewizji są podawane nieprawdziwe informacje, a ludzie robią sobie psikusy.

Święta na świecie

FRANCJA

Tradycje świąteczne

Najpopularniejszą formą w jakiej manifestuje się Boże Narodzenie we Francji to szopka, można je podziwiać w katedrach i kościołach. Nie we wszystkich domach ubiera się choinkę, Francuzi zaczynają świętować dopiero 25 grudnia i wtedy licznie odwiedzają się w rodzinach. Pasterka odprawiana jest w katedrach, w kościołach w Wigilię odprawiana jest msza wieczorna.

Niezwykle popularne są kalendarze adwentowe z czekoladkami, każde francuskie dziecko je posiada.

Najbardziej popularnym daniem jest indyk nadziewany kasztanami , królują również ostrygi, pasztet z gęsich wątróbek, na deser podawane jest ciasto – Bûche de Noël. W Boże Narodzenie pije się szampana a na stole palą się 3 świece oznaczające Trójcę Świętą.

We Francji świętuje się tylko jeden dzień – 25 grudnia, następnego dnia Francuzi idą już do pracy.

Tradycje świąteczne

Święta na świecie

GRECJA

Najważniejszym dniem jest Boże Narodzenie – to dzień spotkań i czasu spędzonego z najbliższymi.

Tradycyjną ozdobą świąteczną są …statki, symbolizują rolę jaką w życiu Greków odgrywa morze, współcześnie zastępowane są przez choinki. Ale nadal są obecne na wyspach greckich. Choinki ubiera się nawet pod koniec listopada życząc sobie aby spotkać się za rok w tym samy miejscu.

W Boże Narodzenie domownicy dzielą się Chlebem Chrystusowym wyrabianym z najlepszych składników i starannie wypiekanym przez gospodynię. Dzielony jest na tyle części ilu jest domowników i polewany winem i oliwą.

 

Tradycje świąteczne

W katolickich państwach obchody Bożego Narodzenia różnią się nieznaczne, każdy kraj w ciągu wieków wypracował swój sposób świętowania. Wszystkich nas łączy natomiast jedna rzecz – jest to czas wyczekiwany przez cały rok, niosący nadzieję pokładaną w zejściu samego Boga na Ziemię.

Inne posty