Portugalia

Portugalia

 

Portugalia była niegdyś światową potęgą. Należała do niej połowa „Nowego Świata”, obecnie jest jednym z najbiedniejszych krajów Europy Zachodniej. Najbiedniejszych, ale i najbardziej fascynujących i gościnnych. Sprawdźmy zatem, co takiego Portugalia ma do zaoferowania?

 

 

 

PortugaliaFatima

Miejsce najsłynniejszych objawień maryjnych. Miasteczko położone w środku Portugalii, niegdyś wioska odcięta od świata. Najważniejszym miejscem jest Cova da Iria, w której, w której Matka Boska ukazała się trojgu ubogim pastuszkom: Hiacyncie, Franciszkowi i Łucji pierwszy raz 13 maja 1917 roku i od tamtej pory ukazywała się jeszcze sześć razy. W miejscu tym znajduje się sanktuarium fatimskie.

 

Portugalia W trakcie objawień Matka Boska przekazała dzieciom trzy Tajemnice Fatimskie. Podczas ostatniego Matka Boża ujawniła, że jest Matką Bożą Różańcową, oraz nakazała wybudowanie kaplicy na swoją cześć w miejscu objawień. Tego dnia Matka Boska spełniła swoją obietnicę, daną dzieciom, że uczyni cud, który sprawi, że ludzie uwierzą w objawienia. Cud Słońca, który uczyniła, spowodował, że sceptycznie nastawieni do objawień ludzie uwierzyli, w to, co mówiły dzieci, a Fatima stała się jednym z najczęściej odwiedzanych sanktuariów maryjnych na świecie.

 

 

Portugalia Braga

Braga jest jednym z najstarszych miast Portugalii i jednym z najstarszych miast chrześcijańskich na świecie. Braga zwana jest „portugalskim Rzymem”, a jej historia sięga właśnie czasów rzymskich i trwa nieprzerwanie od ponad 2000 lat. Od początku istnienia była ważnym ośrodkiem duchowym. W tym mieście znajduje się najstarsza portugalska katedra, datowana na 1070 rok. Jest miejscem spoczynku Henryka i Teresy, rodziców pierwszego króla Portugalii Afonso Henriquesa.

 

Portugalia Najważniejszą atrakcją Bragi jest Sanktuarium Bom Jesus do Monte (Sanktuarium Dobrego Jezusa z Góry), na szczycie wzgórza położonego na obrzeżach miasta. Jest to jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc kultu religijnego w Portugalii (wyprzedza je jedynie sanktuarium w Fatimie). Perłą tego sanktuarium są barokowe schody, wzdłuż których ciągną się piękne fontanny oraz rzeźby przedstawiające postaci biblijne i alegoryczne. Wspinaczka pod górę stanowi misterium chrześcijańskie. Wielu wiernych drogę pod górę pokonuje na kolanach. Do dyspozycji pielgrzymów jest również kolejka linowa wiodąca wzdłuż schodów. Stanowi ona bardzo ciekawą atrakcję, bowiem została zbudowana w XIX wieku i do dnia dzisiejszego jest obsługiwana za pomocą oryginalnych wagonów.

Portugalia

Lizbona

Stolica Portugalii, położona przy ujściu Tagu do Oceanu Atlantyckiego. Miasto o przebogatej historii, w którym poczujemy powiew minionej potęgi morskiej. Lizbona jest miastem o południowym temperamencie, ale jednocześnie niezwykle spokojnym i harmonijnym. Przeżyła wielkie wzloty i tragiczne upadki, takie jak Wielkie Trzęsieni Ziemi z 1755 roku, które zrównało z ziemią 80% miasta. Lizbona została odbudowana, nabrała pokory i trwa do dziś.

 

Portugalia To tutaj powstał niespotykany nigdzie indziej na świecie styl manueliński, w tutejszej dzielnicy Alfama narodziło się fado, będące symbolem Portugalii. Lizbona podobnie jak Rzym, położona jest na siedmiu wzgórzach. Zauważalny jest w niej kontrast: z jednej strony jest miastem nowoczesnym i postępowym, oferuje wiele cennych dzieł sztuki, przepiękną architekturę (dzielnica Belém), a z drugiej, zaobserwować można wiele zaniedbanych miejsc, które wyglądają, jakby zaraz miały się zawalić.

 

 

PortugaliaDo najważniejszych zabytków, jakie zwiedzamy podczas naszych pielgrzymek, należy kościół św. Antoniego Padewskiego, który urodził się właśnie w Lizbonie i to w miejscu jego narodzenia znajduje się świątynia. Oprócz tego słynna Belém (Dzielnica Betlejemska), w której znajduje się klasztor Hieronimitów będący perłą stylu manuelińskiego, podobnie jak Torre de Belém.

 

 

 

Portugalia Batalha

Miasteczko położone blisko Fatimy, w którym znajduje się przepiękny klasztor Matki Boskiej Zwycięskiej. Odzwierciedla on rozkwit architektury manuelińskiej i opowiada wieloletnią historię Portugalii. Mury klasztoru były świadkami wielu ważnych wydarzeń, skrywają niezwykłe legendy i historie miłosne. Portugalia jest najstarszym krajem w Europie. Jej granice zostały wytyczone w 1270 roku i od tego czasu nie ulegały zmianie. Jeżeli zastanawiamy się, jak to się stało, że taka mała i biedna (obecnie) Portugalia, zachowała swoją suwerenność, należy wybrać się właśnie do Batalha.

 

Portugalia Jest to niewielkie i spokojne miasteczko, nieopodal którego przed laty rozegrała się najważniejsza w historii Portugalii bitwa – pod Aljubarrotą. Wynik tego starcia umocnił portugalską niezależność od potężnego sąsiada, którym była Kastylia. Biorąc pod uwagę przewagę wojsk kastylijskich nad Portugalią, różnice w przygotowaniu i wszelkie inne okoliczności, wygranie tej bitwy należy rozpatrywać jako cud, który Portugalia zawdzięcza Matce Bożej. Król Portugalii Jan I Wielki oddał się pod opiekę Matce Boskiej i obiecał, że gdy zwycięży, wybuduje potężny klasztor na Jej cześć. Matka Boska uznała, że warto pomóc Portugalczykom. Dlaczego ta bitwa jest najważniejszą? Bo od tego czasu Kastylijczycy zaniechali wszelkich prób zdobycia portugalskiego tronu.

Zapoznaj się z najnowszymi obostrzeniami :Portugalia obostrzenia Covid -19

Inne posty