Pielgrzymka Madryt

MADRYT – PARK RETIRO

Madryt – Park Retiro – Chcąc uciec od zgiełku zatłoczonego placu PLAYA MAYOR kierujemy się do Parku Retiro. Spacerując w deszczu odkrywamy poszczególne zakątki tego pięknego miasta. Idąc główną ulicą pojawia się z dala widoczny dworzec – ATOCHA – Estación de Atocha. Budynek z zewnątrz przykuwa uwagę. Jednak zdecydowanie najlepsze czekało nas po wejściu, w jego wnętrzu. Zaskakująco naszym oczom okazał się niezwykły ogród zamknięty w głównym budynku dworca. W 1992 roku, halę dworca upiększono sadząc tysiące tropikalnych roślin.

 

 

Zadziwiająco po wizycie w Estation de Atocha powoli wychodzi słońce, zatem wyruszamy dalej. Następnie naszym celem jest spacer w przepięknym PARKU RETIRO. Jesienna pora to bezsprzecznie idealny czas na spędzenie tu popołudnia. Można w nim przede wszystkim rozkoszować się śpiewem ptaków, pięknym słońcem i urokliwymi kasztanowymi alejkami.

 

Madryt – Park Retiro

To tutaj mieszkańcy Madrytu spędzają swój wolny czas. „Retiro” oznacza „zacisze”, „odludzie”, dlatego też miejsce to daje idealną okazję do wypoczynku czy możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu. Park zajmuje ogromną powierzchnię ok. 120 ha i posiada na swoim terenie ponad 15 tys. drzew i roślin!

Do najciekawczych miejsc usytuowanych w parku Retiro należą: wielki staw z pomnikiem Alfonsa XII, Parterre, gdzie znajduje się jedno
z najstarszych drzew w Madrycie, Casa de Velázquez, Kryształowy Pałac oraz ogród różany szczególnie imponujący na wiosnę.

Spacerem alejkami dochodzimy do niezwykłej, przeszklonej budowli.

To Palacio de Cristal del Retiro – czyli Pałac Kryształowy. Otoczony kasztanowcami i cyprysami, usytuowany jest w centralnej części parku, przy sztucznym jeziorku z fontanną. Prezentuje się okazale w dzień, natomiast podświetlony przyciąga spacerowiczów nocą .

Inspiracją do jego powstania był Londyński Crystal Palace. Pierwotnie planowany był jako gigantyczna szklarnia dla roślin tropikalnych z okazji Wystawy Flory Wysp Filipińskich w 1887 roku. Obecnie jest jedną z części Muzeum Reina Sofia, w którym co pewien czas odbywają się wystawy. Dach pałacu zwieńcza z daleka widoczna szklana kopuła, dzięki której Kryształowy Pałac ma ponad 20 metrów wysokości.

 

 

 

Kierując się dalej dochodzimy do kolejnej atrakcji parku. Jest to Pomnik Alfonsa XII, powstały jako hołd dla króla rządzącego w Hiszpanii w latach 1874-1885. Monument składa się z olbrzymiego posągu konnego króla oraz półkola opartego o kolumny w stylu jońskim.

Można tu wynająć jedną z mnóstwa łódeczek i popływać na jeziorku z Pomnikiem w tle.

 

 

Dodatkowo park jest świetnie usytuowany. Najsłynniejszą pobliską atrakcją jest Muzeum Prado , w którym odnajdą się nie tylko miłośnicy sztuki.

Bez wątpienia będąc w Madrycie nie możesz pominąć tego miejsca!

Pielgrzymka Madryt

Inne posty