Obecnie Fatima w Portugalii to jedno z najpopularniejszych miejsc pielgrzymkowych w Europie. Już od 1917 roku wierni podążają do miejsc, w których nastąpiło objawienie Matki Bożej. Oczywiście jako Tarnowskie Biuro Pielgrzymkowe również oferujemy pielgrzymki do Fatimy z opieką pilota i wsparciem duszpasterskim. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy siedem miejsc, które warto zobaczyć w Fatimie i bezpośredniej okolicy. Poznaj je bliżej.
Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej
Kulminacyjnym punktem pielgrzymki do Fatimy jest odwiedzenie Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Powstało ono w celu upamiętnienia objawień Matki Bożej, które trwały od 13 maja do 13 października 1917 roku. Trzeba przyznać, że budowla robi wrażenie swoim rozmiarem. To monumentalny obiekt sakralny, do którego co roku zmierzają miliony turystów z całej Europy. Każdego dnia można spotkać tam też Polaków, ponieważ Fatima jest ważnym miejscem dla naszej wiary. Podczas podróży do Portugalii można połączyć duchową zadumę ze zwiedzaniem, co dodatkowo przemawia za wybraniem tego kierunku pielgrzymki.
Kaplica objawień
Kaplica objawień to miejsce, w którym nastąpiły objawienia Matki Bożej. Ich świadkami było troje lokalnych pastuszków: Hiacynta Marto, Łucja Dos Santos oraz Franciszek. Na pamiątkę tego wydarzenia wybudowano kaplicę objawień. Ważnym miejscem jest tu kolumna z figurą Matki Bożej Fatimskiej. Postawiono ją w miejscu, gdzie wcześniej rósł dąb, nad którym nastąpiło objawienie. W koronie Matki Bożej Fatimskie znajduje się aż 313 pereł oraz 2679 kamieni szlachetnych. Ponadto w 1989 roku do korony dodano kulę, która przeszyła ciało papieża Jana Pawła II w trakcie zamachu na jego życie w Rzymie.
Bazylika Matki Bożej Różańcowej
Centralnym punktem fatimskiego sanktuarium jest Bazylika Matki Bożej Różańcowej. To kościół, który zbudowano dokładnie w tym miejscu, gdzie w 1918 roku troje pastuszków było świadkami objawienia Matki Bożej. Biały kościół powstał na bazie projektu wykonanego przez architekta Gerarda van Kriekena. Papież Pius XII nadał mu tytuł bazyliki mniejszej w 1954 roku. Rok wcześniej świątynię konsekrowano. Szacuje się, że co roku bazylikę odwiedza około czterech milionów wiernych i turystów. Do charakterystycznych obiektów wewnątrz świątyni należą m.in.: mensa ołtarzowa, ołtarz główny czy relief Koronacja Matki Bożej.
W Bazylice Matki Bożej Różańcowej znajdują się miejsca pochówku Franciszka, Hiacynty i Łucji, czyli dzieci fatimskich. Bez dwóch zdań to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w samej Bazylice. Po lewej stronie ołtarza głównego znajdują się groby Hiacynty i Łucji. Po prawej natomiast zlokalizowano szczątki Franciszka. W dniu beatyfikacji Hiacynty i Franciszka Jan Paweł II odwiedził Fatimę i poświęcił figury upamiętniające te osoby.
Bazylika Trójcy Przenajświętszej
Naprzeciwko Bazyliki Matki Bożej Różańcowej znajduje się kolejny monumentalny budynek. To ogromna Bazylika Trójcy Przenajświętszej. Co do wielkości to czwarty kościół na całym świecie, co najlepiej oddaje jego ogrom. Świątynia została wybudowana w latach 2004-2007 z datków, które przez lata przekazywali wierni. Kościół ma owalny kształt o średnicy aż 125 metrów. Architektonicznie na uwagę zasługuje fakt, że wewnątrz tej świątyni nie ma punktów podparcia. W trakcie nabożeństw w Bazylice może przebywać wiele tysięcy wiernych. Samych miejsc siedzących jest powyżej ośmiu tysięcy. Świątynia ma nowoczesny charakter i z zewnątrz nie przypomina bogato zdobionych budowli, które są charakterystyczne dla Kościoła. Podczas wizyty można podziwiać ołtarz z fragmentem muru z grobu św. Piotra, a także udać się do podziemi, aby zajrzeć do Strefy Pojednania oraz Galilei Apostołów św. Piotra i św. Pawła.
Domy pastuszków i Dom-Muzeum w Aljustrel
Kolejnymi chętnie odwiedzanymi miejscami w Fatimie są domy pastuszków, którym objawiła się Matka Boża. Wszystkie zlokalizowane są w niewielkiej odległości od siebie, dzięki czemu można zwiedzić je podczas jednej wycieczki. Od Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej dzieli je około 2000 metrów, które można pokonać spacerem. Znajdziesz tam domy Franciszka, Hiacynty i Łucji. Ponadto koło domu tej ostatniej znajduje się ogród, a w nim studnia Arneiro. W tamtym miejscu nastąpiło drugie objawienie Anioła w 1916 roku. To także miejsce, gdzie wizję Ojca Świętego miała Hiacynta. Dom Łucji ważny jest także z innego powodu. To w nim zorganizowano pierwsze przesłuchania dzieci po tym, jak te poinformowały o objawieniach. Z pewnością miejsce to ma duże znaczenie dla historii chrześcijaństwa.
Dom-Muzeum w Aljustrel
Na uwagę zasługuje również dom Marii Rosy, czyli matki chrzestnej Łucji Dos Santos. Znajduje się on w Aljustrel niedaleko domów dzieci, które były świadkami objawień Matki Bożej. Obecnie obiekt ten pełni funkcję muzeum, które podzielono na cztery działy. Podczas wizyty można dowiedzieć się, jak wyglądało wiejskie życie Portugalczyków na początku XX wieku, czyli wtedy, gdy nastąpiły objawienia fatimskie.
Muzeum Sanktuarium Fatimskiego
Niedaleko Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej zlokalizowano jego muzeum. Mieści się ono w domu rekolekcyjnym. W nim można podziwiać zarówno wystawy stałe, jak i czasowe. Wśród tych pierwszych jest specjalna wystawa poświęcona orędziu fatimskiemu, a wśród najważniejszych eksponatów znajduje się korona figury Matki Bożej Fatimskiej z kulą, którą postrzelono Jana Pawła II. Korona ta zamiennie znajduje się na figurze w kaplicy objawień oraz w muzeum. Inne ciekawe eksponaty dostępne na wystawie „Fatima Światło i Pokój” to m.in.: wota przekazywane przez pielgrzymów, świece, zdjęcia czy szaty liturgiczne. Podczas pielgrzymki do Fatimy warto uwzględnić zwiedzenie tego muzeum.
Odwiedź Fatimę z naszym biurem pielgrzymkowym
W kilku słowach opisaliśmy najważniejsze miejsca, które warto odwiedzić w Fatimie i jej bezpośredniej okolicy. To miejsca kultu religijnego, które co roku przyciągają miliony pielgrzymów z całego świata. Oczywiście możesz odwiedzić je razem z nami. Nasze Tarnowskie Biuro Pielgrzymkowe przygotowały atrakcyjną ofertę wycieczek do Portugalii. Zapraszamy do zapoznania się z nią oraz do skorzystania z naszej oferty.