pielgrzymki, pielgrzymka do ziemi świętej, pielgrzymka do włoch, pielgrzymka do medjugorie, pielgrzymka do izraela, pielgrzymka do portugalii, pielgrzymka camino de santiago, pielgrzymka do libanu, pielgrzymka do grecji, pielgrzymka do meksyku, pielgrzymka do fatimy, biuro pielgrzymkowe

BETLEJEM

Historia miasta ma 3500 lat. Najstarszy opis znajdziemy w Księdze Rut, która jest prababką i protoplastą rodu Dawidowego. Betlejem, bo o tym mieście mowa, jest miejscem narodzin króla Dawida i Jezusa Chrystusa, a także miejscem rzezi niewiniątek dokonanej przez Heroda Wielkiego. Król Herod poczuł, że jego władza jest zagrożona przez narodziny króla żydowskiego i kazał wymordować wszystkie niemowlęta do dwóch lat na terenie Betlejem i okolic.

Starożytne Bet Lechem powstało w III tysiącleciu p.n.e. Skąd taka nazwa i jak ją tłumaczyć? Betlejem zostało wzniesione ku czci mezopotamskiego bóstwa Lachmu. Nazwa ta funkcjonowała przez wiele tysięcy lat i każdy zamieszkujący ten teren lud, rozumiał ją inaczej. W języku hebrajskim „Bet Lechem” oznacza „Dom Chleba”, natomiast w języku arabskim „Dom Mięsa”. Centrum dzisiejszego Betlejem wyznacza Plac Żłóbka, przy którym usytuowane są religijne zabytki miasta, w tym ten najważniejszy… miejsce, w którym słowo ciałem się stało – Bazylika Narodzenia Pańskiego. Jest ona ukryta za dawną fortyfikacją wzniesioną w XII w. przez krzyżowców.

Betlejem

Do wnętrza bazyliki dostaniemy się Bramą Pokory. Dlaczego pokory? Bowiem jest ono tak niskie, że wchodząc do świątyni, jesteśmy zmuszeni się pochylić. Wejście przypomina nam o znaczeniu tego miejsca i należnym szacunku.

Ile razy podczas świąt Bożego Narodzenia słyszeliśmy ewangeliczne historie narodzin Jezusa? Nasze wyobrażenia przenoszą nas do stajenki, w której narodził się Pan Jezus. Tutaj natomiast schody wiodą nas do groty. Groty w tamtych czasach były wykorzystywane w Palestynie jako oparcie dla domostw. Były fundamentem, wokół których dobudowywano ściany i budynki gospodarcze. Nikt nie wie, jak wyglądała grota, w której narodził się Jezus Chrystus, gdyż od czasów świętej Heleny, która zainicjowała budowę pierwszej świątyni w tym miejscu, grota była wielokrotnie przebudowywana. Krypta ma 12 m długości i 3,5 metra szerokości. W centralnej części znajduje się czternastoramienna srebrna gwiazda, która wyznacza miejsce narodzin Jezusa (Łk 2, 1-7). To najważniejsze miejsce opatrzone jest łacińskim napisem: „Hic de Virgine Maria Iesus Christus natus est”.

Betlejem

W Grocie Narodzenia znajdują się lampy elektryczne oraz 53 lampy oliwne, z których 19 należy do łacinników. Katolicy nie mają prawa celebrowania mszy świętych przy Ołtarzu Narodzenia, znajdującego się nad grotą. Własnością łacińską jest jedynie Kaplica Żłóbka – małe zgłębienie naprzeciwko gwiazdy wskazującej miejsce narodzenia, w którym stał żłóbek Pana Jezusa. Znajduje się tam ołtarz Mędrców ze Wschodu i tylko tam o określonej przez „Status quo” godzinie, katolicy mogą odprawiać mszę świętą. Jest to godzina 4:55. Mszę świętą sprawują tam codziennie bracia franciszkanie, którzy są oficjalnymi przedstawicielami Kościoła Katolickiego i sprawują opiekę nad Kaplicą Żłóbka.

Betlejem

Bazylika Narodzenia Pańskiego jest obecnie w rękach ortodoksyjnych Greków i Ormian. Jako, że dla katolików nie było tam miejsca, franciszkanie dobudowali swój kościół, którego południowa ściana jest jednocześnie ścianą bazyliki. I to właśnie w kościele św. Katarzyny celebrowana jest każdego roku uroczysta pasterka i przesyłane jest dla całego świata orędzie pokoju.

Betlejem

Jeśli chcesz zobaczyć na własne oczy Betlejem zapraszamy na nasze pielgrzymki : Pielgrzymki do Ziemi Świętej Tarnowskie Biuro Pielgrzymkowe

Poznaj najnowsze obostrzenia w Izraelu :AKTUALNE OBOSTRZENIA IZRAEL

pielgrzymki, pielgrzymka do ziemi świętej, pielgrzymka do włoch, pielgrzymka do medjugorie, pielgrzymka do izraela, pielgrzymka do portugalii, pielgrzymka camino de santiago, pielgrzymka do libanu, pielgrzymka do grecji, pielgrzymka do meksyku, pielgrzymka do fatimy, biuro pielgrzymkowe

Inne posty

COLLEVALENZA

Collevalenza – Sanktuarium Miłości Miłosierniej Środkowe Włochy – region Parugia- w niedalekiej odległości od Asyżu

Czytaj więcej »