San Giovanni Rotondo

07-03-2022

San Giovanni Rotondo

Sanktuarium położone w pięknym regionie Apulia na półwyspie Gargano. Oprócz bajecznych pejzaży, atrakcyjnych kurortów, pięknych plaż,  niezwykłych klifów, półwysep jest bardzo ważnym centrum pielgrzymkowym. Pątnicy przybywają tam do sanktuarium w San Giovanni Rotondo, które jest związane z działalnością Ojca Pio.

San Giovani Rotondo

 

San Giovanni Rotondo jeszcze około sto lat temu było jednym z najbiedniejszych zakątków Włoch. Dominowała tu mało żyzna gleba i skały, panowała bieda i niedożywienie. Byłoby tak pewnie do dziś, gdyby nie to, że w 1916 roku trafił tu młody zakonnik kapucyński Ojciec Pio z Pietrelciny, który realizował przesłanie miłości przez kolejne 52 lata. Z chwilą przybycia był nikomu nieznanym kapucynem, dzisiaj jest świętym Kościoła Katolickiego, czczonym  na całym świecie. Dzięki jego działalności w tej części Włoch, wyrosło sanktuarium do którego przybywają pielgrzymi z całego świata.

San Giovani Rotondo

Ojciec Pio był nie tylko stygmatykiem, ale otrzymał wiele innych darów duchowych: leczył chorych, lewitował, posiadał dar proroctwa, czynił cuda, potrafił zachować wielodniową abstynencję od pokarmu i snu (jedna z relacji bliskich mu osób mówi o tym, że prawie trzy tygodnie żywił się jedynie Eucharystią). Miał dar bilokacji, lewitacji, proroctwa. Posiadał również zdolność czytania ludzkich myśli (odpisywał na nieprzeczytane listy), dar mówienia w nieznanych  językach, dar nawracania, a z jego ran po stygmatach wydzielał się zapach kwiatów.

San Giovani Rotondo

Sanktuarium składa się z trzech obiektów. Pierwszym jest mały kościół klasztorny przylegający do konwentu kapucynów. Jego konsekracja miała miejsce w 1676 roku i nadano mu tytuł Matki Bożej Łaskawej. W XIX w. po kasatach zakonu świątynia popadła w ruinę, jednak z początkiem XX powrócił do kapucynów. Pielgrzymom udostępniono część pomieszczeń klasztornych związanych z życiem i działalnością Ojca Pio. Jednym z najważniejszych miejsc jest chór, gdzie 20.09.1918 r. święty otrzymał stygmaty. Z czasem kościół zaczęło nawiedzać coraz więcej osób. Aby pomieścić pielgrzymów wzniesiono drugi kościół. Jest to Bazylika, również pod wezwaniem Matki Boskiej Łaskawej. Popularność San Giovanni Rotondo okazała się jednak tak wielka, że i ten kościół przestać wystarczać, aby pomieścić wszystkich przybywających po łaski Świętego Ojca Pio.

San Giovani Rotondo

W 1993 r. rozpoczęto budowę trzeciego kościoła. Został udostępniony 1.07.2004 r. i poświęcony Świętemu Ojcu Pio. Zadziwiająca jest forma: oryginalna, bardzo nowoczesna i monumentalna. W tym kościele spoczywa w szklanej trumnie ciało Ojca Pio, które nawiedzają pielgrzymi przybywający tu z różnymi intencjami, które składają świętemu.

San Giovani Rotondo

Oprócz sanktuarium, w którym znajduje się grób świętego, znajduje się tu jeden z najlepszych ośrodków medycznych we Włoszech „Casa del Sollievo” (Dom Wytchnienia w Cierpieniu). Jest to szpital założony przez Ojca Pio.

W San Giovanni Rotondo nie znajdziemy prastarych zabytków do zwiedzania. Jest to miejsce wyciszenia i kontemplacji. Tutaj tłumy przybywają do grobu ojca Pio prosić go o potrzebne łaski.

Jeśli chciałbyś pielgrzymować do tego świętego miejsca  wejdź na stronę : PIELGRZYMKI DO WŁOCH TBP 

Na bieżąco możesz obserwować wydarzenia w Sanktuarium, kliknij tutaj

WRÓĆ DO PORZEDNIEJ STRONY