Rzym samolotem

Numer imprezy turystycznej: 211104
od 2021-11-23 do 2021-11-27
TRANSPORT:
 
 • śniadania
 • obiadokolacje
1200 PLN + 280 EURO

RZYM SAMOLOTEM W LISTOPADZIE

PROGRAM

1 DZIEŃ – 23.11.2021
Spotkanie uczestników na Lotnisku w Krakowie. Odprawa, wylot do Włoch. Transfer autokarem do hotelu na obiadokolację i nocleg.

2 DZIEŃ – 24.11.2021
Po śniadaniu audiencja generalna u Ojca Świętego Franciszka. Czas wolny. Następnie zwiedzanie Bazyliki św. Pawła za Murami. Dalej Rzym starożytny: Kapitol z pomnikiem Marka Aureliusza, Plac Wenecki z Ołtarzem Ojczyzny i statuą króla Wiktora Emmanuela, spacer wzdłuż ruin Forum Romanum, Koloseum (z zewnątrz). W drodze powrotnej słynne „Usta Prawdy” w kościele Santa Maria in Cosmedin. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

3 DZIEŃ – 25.11.2021
Po śniadaniu przejazd do Watykanu. Nawiedzenie Grobu św. Jana Pawła II w Bazylice. Czas wolny. Zwiedzanie Rzymu z przewodnikiem: Bazyliki Santa Maria Maggiore i św. Jana na Lateranie. Wejście po Świętych Schodach. Czas wolny.

Dla chętnych: zwiedzanie Muzeów Watykańskich oraz Bazyliki św. Piotra i Kaplicy Sykstyńskiej, gdzie odbywa się konklawe. Podziwianie słynnych fresków Michała Anioła, m.in. „Sąd Ostateczny”. Cena  ok. 30 euro (konieczne wcześniejsze zgłoszenie do biura).

Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

4 DZIEŃ – 26.11.2021
Po śniadaniu dalsze zwiedzanie Rzymu: przejazd na Plac Hiszpański, jeden z najpiękniejszych w mieście. Wejście na wzgórze Pincio z którego podziwiać można panoramę Wiecznego Miasta. Spacer po Barokowym Rzymie: Plac Navona z Fontanną Czterech Rzek, Panteon, Fontanna di Trevi, Schody Hiszpańskie. Czas wolny. Powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

5 DZIEŃ  27.11.2021
Śniadanie, wykwaterowanie.  Przejazd do Castel Gandolfo – letniej rezydencji papieskiej. Spacer po miasteczku, panorama ze wzgórza na Jezioro Albano. Transfer na lotnisko i przelot do Polski.

ŚWIADCZENIA

Cena zawiera :

 • przelot samolotem trasa:  Kraków – Rzym – Kraków
 • bagaż duży podręczny – 55x20x30cm oraz mały podręczny 40x25x20 cm
 • 4 noclegi w hotelu min. 3***
 • przejazdy wg programu
 • opiekę pilota
 • System tourguide
 • ubezpieczenie KL 15000euro, NNW 10000pln, OC 10000euro
 • ubezpieczenie od chorób przewlekłych do kwoty 15000euro
 • ubezpieczenie od COVID-19 do kwoty 15000euro

Cena nie zawiera:

 • SKŁADKA TFG – 10pln, SKŁADKA TFP – 10pln – bezzwrotna – PŁATNE NA KONTO ORGANIZATORA w 1 zaliczce
 • 70 EURO – koszty realizacji programu – płatne u pilota w 1 dniu wyjazdu

OPCJONALNE: 

 • 30 EURO – dla chętnych – Muzea Watykańskie oraz Bazylika św. Piotra i Kaplica Sykstyńska (konieczne wcześniejsze zgłoszenie do biura)
 • dopłata do pokoju jednoosobowego – 80 euro

 

UBEZPIECZENIA

WAŻNE INFORMACJE

CO ZOBACZYMY

Audiencja generalna u Ojca Świętego Franciszka – Spotkanie Ojca Świętego z wiernymi całego świata, poświęcone wspólnej modlitwie, rozważaniu Ewangelii i papieskiej katechezie. Odbywa się na  Dziedzińcu Pałacu Apostolskiego, zwanego Dziedzińcem św. Damazego. W sezonie jesiennym odbywają się w Auli Pawła VI.

 

 

Bazylika św. Pawła za Murami – (z wł. Basilica Papale di San Paolo fuori le Mura) – jedna z czterech bazylik papieskich znajdujących się na terenie Rzymu i Watykanu. Według tradycji jest to miejsce pochówku świętego Pawła. Bazylika została odbudowana po wielkim pożarze w 1823 roku. Na odbudowę świątyni złożył się cały chrześcijański świat – od królów poprzez zwykłych ludzi . Mimo to odbudowa trwała ponad 100 lat.
Świątynia budzi zachwyt wszystkich pielgrzymów  dzięki licznym zdobieniom i dopracowanym szczegółom.
Bazylika św. Pawła jest drugą co do wielkości bazyliką w Rzymie.
Wokół naw i transeptu, znajdują się portrety papieży – począwszy do św. Piotra aż po obecnego papieża. Z portretami tymi związana jest legenda, że jeżeli wszystkie miejsca zostaną wypełnione to nastąpi koniec świata.

 

Watykan –to najmniejsze państwo na świecie. Ma powierzchnię 0,44 kilometrów kwadratowych i wystarczy tylko 1 godzina, aby obejść jego granice. Liczba mieszkańców Watykanu wynosi 800 osób. Są to głównie księża, zakonnicy i zakonnice oraz urzędnicy kościelni. Watykan jest także siedzibą Stolicy Apostolskiej i rezydencją papieża.
Watykan jest jedynym państwem na świecie w całości wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Pierwszą siedzibą papieży był Pałac na Lateranie,a  Watykan był wówczas jedynie miejscem pielgrzymek do grobu św. Piotra. W 1377 roku decyzją papieża Grzegorza XI przeniesiono siedzibę papieży z Lateranu do Watykanu. Kolejni Biskupi Rzymu rozbudowywali i upiększali swoje posiadłości. Ołtarz bazyliki św. Piotra w Watykanie znajduje się w miejscu w którym pochowano świętego. W latach 1939-1950 przeprowadzono badania miejsca pochówku i potwierdzono informacje o tym, że to właśnie tu znajduje się drugi z najważniejszych pochówków dla Kościoła. Cmentarz na którym spoczął apostoł znajduje się na drugim poziomie w podziemiach około 10 metrów pod bazyliką.

 

Muzea Watykańskie –to wyjątkowa kolekcja sztuki gromadzona przez setki lat przez najróżniejszych papieży. W Sali Sobieskiego w Watykanie znajduje się obraz Jana III Sobieskiego pędzla słynnego polskiego malarza Jana Matejki.  Na obrazie król podaje list z wiadomością o pokonaniu Turków księdzu, który przekazuje go wraz ze zdobytym sztandarem papieżowi. Obraz został podarowany przez Jana Matejkę papieżowi Leonowi XIII z okazji obchodów 200. rocznicy stoczenia zwycięskiej bitwy.
W licznych galeriach zgromadzone są zbiory arrasów, map i ksiąg. Do ciągu muzealnego zostały włączone Stanze, czyli pomieszczenia ozdobione freskami m.in. przez Rafaela oraz Kaplica Sykstyńska.

Kaplica Sykstyńska jest jedną z atrakcji Muzeów Watykańskich i chyba najbardziej znaną na świecie kaplicą. Wewnątrz nie można rozmawiać i robić zdjęć oraz filmów, a porządku strzegą pracownicy obsługi. To właśnie tu odbywa się konklawe. W kaplicy powstałej w XV w. podziwia się wspaniałe freski autorstwa m.in. Michała Anioła. Wśród malowideł znajduje się słynne Stworzenie Adama czy Sąd Ostateczny.

Kapitol – to wzgórze w Rzymie należące do siedmiu, na których powstało miasto.  Na Kapitolu swoją siedzibę mają władze Rzymu. Centralne miejsce na placu zajmuje pomnik Marka Aureliusza na koniu. To kopia, której oryginał można zobaczyć tuż obok, w Muzeach Kapitolińskich Nazwa wzgórza wywodzi się od łacińskiego słowa „caput”, co znaczy tyle, co głowa, odkrytej przy kładzeniu fundamentów pod główną świątynię.Widok rozciągający się w stronę Forum Romanum zapiera dech w piersiach.
W pobliżu znajduje się inna ciekawa atrakcja. To Ołtarz Ojczyzny, do którego wchodzi się z Placu Weneckiego.

Plac Wenecki z Ołtarzem Ojczyzny – Położony w samym centrum miasta Plac Wenecki jest jednym z najczęściej mijanych przez turystów miejsc w Rzymie. Historia Placu Wenckiego sięga XV w. To właśnie wtedy kardynał Pietro Barbo rozpoczął budowę rezydencji znanej dziś jako Pałac Wenecki. Pałac rozbudowywano i wyznaczono przy nim plac, który był znacznie skromniejszy niż obecnie. Plac Wenecki swojego aktualnego kształtu nabrał dopiero w XX wieku, gdy zakończono prace nad pomnikiem Wiktora Emanuela II, nazywanym dziś najczęściej Ołtarzem Ojczyzny. Na środku Placu Weneckiego w okresie świątecznym ustawiana jest ogromna choinka.

KoloseumAmfiteatr Flawiuszów jest najbardziej znanym symbolem Wiecznego Miasta i zarazem jedną z najwspanialszych budowli antycznych, które dotrwały do naszych czasów. Jest on doskonałym świadectwem wielkiego poziomu architektury i budownictwa Imperium Rzymskiego. Budowa amfiteatru rozpoczęła się  ok. 72 roku n.e. Po 8 latach budowy cesarz Tytus, uroczyście otworzył amfiteatr, oferując ludowi rzymskiemu studniowe igrzyska, w których podobno zabito ok. 900 skazańców-gladiatorów oraz ok. 5000 sztuk dzikich zwierząt. Na widowni było ok. 50.000 miejsc siedzących i kilka tysięcy miejsc stojących. Na trybunach obowiązywał podział według płci i statusu społecznego. Najbardziej odległe miejsca, pod płóciennym dachem zajmowały kobiety. Do Koloseum prowadziło 80 bram – umożliwiających bardzo szybkie wejście lub opuszczenie amfiteatru przez widzów.Prawdziwym luksusem był rozkładany na linach płócienny dach nad widownią (velarium), chroniący widzów od palącego słońca. Od drugiej połowy XVIII wieku w każdy Wielki Piątek odbywa się tu Droga Krzyżowa pod przewodnictwem papieża. W 2007 r.  Amfiteatr Flawiuszów został wybrany jednym z siedmiu nowych cudów świata.

Usta Prawdy”– okrągły marmurowy medalion o średnicy ok. 175 cm, przedstawiający oblicze brodatego bóstwa. Od XVII wieku znajduje się w przedsionku Bazyliki Santa Maria in Cosmedin w Rzymie.
W okresie średniowiecza nazwa Bocca della Verità była używana dla określenia publicznych skrzynek na listy, gdzie anonimowo można było zostawić informacje o grzesznych występkach sąsiadów.
Wedle średniowiecznej legendy, temu kto włożył swoją dłoń do ust i składał fałszywe świadectwo, usta odgryzały kończynę. W średniowieczu przy rzeźbie miano wykonywać wyroki – za zdradę czy kłamstwo odcinano rękę.
Przed maską wciąż gromadzą się długie kolejki turystów z całego świata, chcących zrobić sobie pamiątkową fotografię, oczywiście z dłonią w ustach.

Bazylika Santa Maria Maggiore – Bazylika Matki Bożej Większej -jedna z pięciu bazylik papieskich znajdujących się na terenie Rzymu.  Historia tego kościoła zaczyna się od pięknej legendy. W IV wieku patrycjusz Rzymu i papież Liberiusz mieli sen, w którym Matka Boża nakazała im zbudować kościół w miejscu pokrytym śniegiem. Problem polegał na tym, że działo się to w nocy z 4 na 5 sierpnia w samym środku rzymskich upałów. Zaskoczenie dostojników musiało być olbrzymie kiedy dowiedzieli się, że wzgórze Eskwilin pokryte jest warstwą białego puchu. Liberiusz udał się tam na czele ludu rzymskiego i osobiście nakreślił na śniegu zarys fundamentów.
Bazylika nosi jeszcze inną nazwę – Święta Maria przy Żłóbku- znajduje się tu relikwiarz żłóbka. Stwierdzono, że drewno które się w nim znajduje pochodzi z terenów Palestyny i ma około 2000 lat. Podczas corocznej pasterki deseczki wystawia się na widok publiczny.

 

 Bazylika św. Jana na Lateranie – to właśnie ten kościół (a nie Bazylika św. Piotra) jest uznawany za najważniejszą katolicką świątynię na świecie. Nosi tytuł : Najświętszy Kościół Laterański, Matka i Głowa Kościołów całego Miasta i Świata. To tutaj odbyło się pięć powszechnych soborów, mieszkało tu ponad 150 papieży (23 jest pochowanych w bazylice). Legenda głosi, że w IV wieku matka cesarza święta Helena, przywiozła do Rzymu schody, na których ubiczowano Chrystusa. Waga tej relikwii jest tak duża, że wierni zobowiązani są do pokonywania 28 stopni na kolanach.
W centralnym punkcie kościoła znajduje się ołtarz, przy którym mszę celebrować może tylko papież (ewentualnie wyznaczony przez papieża duchowny).

 

Plac Hiszpański – To jedno z miejsc w Rzymie, w którym życie nie zamiera ani na chwilę, sławny za sprawą monumentalnych schodów popularnie zwanych Schodami Hiszpańskimi.Ta wspaniała barokowo-rokokowa kompozycja powstała w XVIII w, jej projektantem był Francesco de Sanctis. Schody łączą plac Hiszpański ze stojącym na skraju wzgórza Pincio kościołem Trinità dei Monti. Starszy o dwa wieki od schodów jest jedną z głównych świątyń Francuzów w Rzymie. W lipcu odbywają się tu pokazy mody, a w letnie wieczory stopnie zapełniają się tłumem rzymian i turystów. Plac Hiszpański, a zwłaszcza schody „hiszpańskie”” – o każdej porze dnia i nocy – pełne są turystów z całego świata. Niestety od 15 lipca 2019 r. zakazano siadać na schodach, łamiąc ponad dwustuletnią tradycję! Można nadal po schodach chodzić, ale nie można na nich siadać.

Castel Gandolfo – Niewielkie miasteczko położone we Włoszech zyskało sławę jako letnia rezydencja papieży. To malownicze miasteczko podrzymskie, leżące na kraterze wygasłego wulkanu Lacjum może poszczycić się kilkoma pięknymi kościołami. Castel Gandolfo oraz pobliskie miejscowości to kraina dobrego wina i świetnej gastronomii. Króluje tu grzyb borowik z okolicznych lasów oraz ryby z jezior Albano i Nemi.
Nasza urocza pani pilot zapozna Państwa ze wszystkim co najciekawsze w Castel Gandolfo.

 

 

 

 

 

 

 

ZGŁOSZENIE I KONTAKT

Umowa zgłoszenie dostępna po uprzednim zgłoszeniu drogą elektroniczną bądź telefoniczną.

biuro@pielgrzymkitarnow.pl,   iwetta@beskidvision.com.pl ,   natalia@beskidvision.com.pl 

DOKUMENTY DOT. UBEZPIECZENIA :
1. OWU: OWU Bezpieczne Podróże TBP
2. IPID : OWU Bezpieczne Podróże TBP

NR KONT W BANKU SANTANDER:
Złotówki:72 1090 2011 0000 0001 3416 2028
Euro: 92 1090 2011 0000 0001 3416 2056
Dolary:66 1090 2011 0000 0001 3416 2039

GALERIA


Przedstawiamy galerię z naszym poprzednich pielgrzymek.

WRÓĆ DO PORZEDNIEJ STRONY