ROK ŚWIĘTY JAKUBOWY

14-02-2022

ROK ŚWIĘTY JAKUBOWY 2021 – 2022

ROK ŚWIĘTY JAKUBOWY

Rok Święty Jakubowy z języka łacińskiego Annus Sanctus Iacobeo. W 2022 roku mija dokładnie 900 lat od pierwszego Roku Jakubowego który został ustanowiony 1122 r. Rok św. Jakuba jest obchodzony zawsze wtedy, gdy jego święto, czyli dzień 25 lipca, wypada w niedzielę. Taka sytuacja ma miejsce co 6 lub 11 lat. Ostatni Rok Jakubowy ogłoszony został w 2011 r.

Rok Święty Jakubowy obchodzony w Santiago de Compostela wiąże się z możliwością uzyskania odpustu zupełnego. Należy spełnić kilka warunków :

  • Nawiedzić grób św. Jakuba w Santiago de Compostela
  • Odmówić modlitwy wskazane przez Kościół
  • Przystąpić do Spowiedzi i Komunii Świętej

Decyzję Stolicy Apostolskiej o przedłużeniu Świętego Roku Jakubowego ogłosił nuncjusz apostolski w Hiszpanii abp Bernardito Auza na zakończenie Mszy św. w Katedrze w Santiago de Compostela.

Nuncjusz apostolski odczytał list papieża Franciszka, wystosowany z okazji Roku Świętego. „Ten Rok Jubileuszowy, który rozpoczynamy jest dla nas nową i wielką okazją łaski i nawrócenia. Możemy i powinniśmy ją wykorzystać. Przed osobą wierzącą i przed wszystkimi ludźmi dobrej woli otwiera się projekt pełen nadziei” – napisał papież.

ROK ŚWIĘTY JAKUBOWY

Drzwi Święte, zwane także Drzwiami Przebaczenia, abp Barrios otworzył kluczem. Wcześniej trzykrotnie uderzył w nie małym młotkiem. Następnie wszedł do świeżo odnowionej katedry. Po długich pracach konserwatorskich odzyskała ona dawny blask i przywrócono w niej kult z udziałem wiernych.

Podczas odbywającej się ceremonii osiem osób rozkołysało największy na świecie  trybularz umieszczony pod kopułą katedry, tzw. Botafumeiro, okadzając całe wnętrze bazyliki.

Botafumeiro – mierzy 160 cm wysokości i puste waży ok. 60 kg. Do jego rozpalenia potrzeba ok. 40 kg węgla pochodzenia drzewnego i kadzidła.

ROK ŚWIĘTY JAKUBOWY 2021 – 2022

Setki tysięcy osób na całym świecie oglądało uroczystości transmitowane za pośrednictwem Internetu. W uroczystej Mszy Świętej w katedrze wzięło udział kilkudziesięciu biskupów z Hiszpanii i Portugalii oraz władze Galicji.

Prace renowacyjne które ciągnęły się przez 10 lat zostały ukończone – spieszono się aby zdążyć dopracować wszelkie szczegóły właśnie na rozpoczęcie Świętego Roku Jakubowego. Miasto trwało w oczekiwaniu na pielgrzymów – jednak pandemia pokrzyżowała plany zarówno pielgrzymów jak i samych władz miasta.

ROK ŚWIĘTY JAKUBOWY

We wrześniu 2021 roku 25-osobowa grupa naszych pielgrzymów przeszła przez Drzwi Przebaczenia. Przeszli ponad 110 km Drogą Portugalską – towarzyszyła im modlitwa i niezwykłe skupienie na trasie.
Jak sami opowiadali czuli jak „opiekuje się nimi sam święty Jakub”.

Relację z ich pieszego przejścia możecie zobaczyć  tutaj

Jeśli marzysz aby dojść do Santiago de Compostela słynną Drogą Portugalską zapraszamy do zapoznania się z ofertą :
Camino Droga Portugalska

Dla chętnych Drogą Francuska :  Camino Droga Francuska

Dla zainteresowanych zwiedzaniem Santiago de Compostela : Pielgrzymka do Fatimy i Santiago de Compostela

Zapraszamy do pielgrzymowania z nami Drogami Świętego Jakuba!

ROK ŚWIĘTY JAKUBOWY

 

 

WRÓĆ DO PORZEDNIEJ STRONY