Pielgrzymka do Libanu – śladami św. Charbela

Numer imprezy turystycznej: 230501
od 2023-05-01 do 2023-05-08
TRANSPORT:
 
 • śniadania
 • obiadokolacje
2100 PLN + 800 USD

Liban, to część Ziemi Świętej. Kraj nazywany niegdyś Szwajcarią Bliskiego Wschodu, to miejsce, gdzie spotyka się kultura arabska ze śródziemnomorską.  Mimo niewielkich rozmiarów, zadziwia różnorodnością krajobrazów, zabytków i religii. To miejsce, gdzie góry opadają malowniczo ku wodom Morza Śródziemnego, tworząc niezapomniane panoramy.  To kraina sosnowych i cedrowych lasów pokrywających górskie doliny, zielonych łąk, pomarańczowych sadów, a także winnic.

Liban to swoisty fenomen wśród okolicznych krajów muzułmańskich. Jest mozaiką osiemnastu wspólnot religijnych, wśród których  odsetek chrześcijan i stanowi około 40% ludności. Wierni należą do kościołów chrześcijańskich obrządku katolickiego: maronickiego, unickiego i ormiańsko-katolickiego oraz obrządku prawosławnego: greckiego i ormiańskiego.

Pielgrzymka do Libanu, daje możliwość poznania ojczyzny Św. Szarbela, maronickiego mnicha, nazywanego często libańskim ojcem Pio. Libańczycy modlą się także przy grobie św. Hardiniego, nauczyciela Św. Szarbela oraz bł. brata Nehme, który po śmierci zasłynął także z cudownych uzdrowień.

 

PROGRAM

1 dzień – 1.05.2023   WARSZAWA – BEJRUT

19.30 – Zbiórka na lotnisku Chopina w  Warszawie. 22.25 – Wylot do Bejrutu

 

02.05.2023  BEJRUT

Przylot o godz  02:50. Odbiór Bagaży. Przejazd do hotelu. Późne śniadanie.
Zwiedzanie BEJRUTU, zwanego niegdyś Paryżem Wschodu – historyczne centrum, kościół Ojców Kapucynów z relikwiami świętych libańskich, Pomnik Pokoju, zwiedzanie Muzeum Narodowego (kolekcja sztuki fenickiej, rzymskiej i bizantyjskiej).  Msza Św. w kościele maronickim  Sw. Marouna w centrum Bejrutu lub w kościele Kapucynów. W miarę możliwości wejście na teren polskiego cmentarza wojskowego ( miejsce pochówku m.in. Hanki Ordonówny). Przejazd na Corniche – tętniący życiem deptak wzdłuż klifu nad brzegiem morza z widokiem na skały Pigeon Rock. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

3 dzień –  03.05.2023 ANNAYA – ŚW. RAFKA – KFIFANE Śniadanie. Wizyta w Annaya w Sanktuarium Św. Charbela – libańskiego mnicha maronity, pustelnika i uzdrowiciela. Zwiedzanie klasztoru Św. Marona, położonego na wysokości 1200 m.n.p.m. Modlitwa przy relikwiach Świętego Charbela, nawiedzenie nowego kościoła oraz pustelni św. Piotra i Pawła, w której to Św. Charbel spędził ostatnie lata swojego życia. Msza Sw. Następnie nawiedzenie Sanktuarium św. Rafki – patronki cierpiących w Jaarabta. Następnie przejazd do sanktuarium św. Nimtullaha Hardini – mistrza nowicjatu św. Charbela. Jest tam pochowany także bł. Stefan Nehme, nazywany nowym Charbelem. Powrót do Bejrutu, obiadokolacja i nocleg w hotelu. 

4 dzień  – 04.05.2023 MAGDOUCHE – TYR- SYDON

Śniadanie. Nawiedzenie Sanktuarium Matki Bożej Oczekującej w Magdouche, wybudowanego w miejscu groty, gdzie według tradycji Maryja miała oczekiwać powrotu Jezusa z Sydonu. Msza św.

Następnie pozostałości najważniejszych miast fenickich -Tyru i Sydonu. Tyr (obecnie Sur) był ważnym miastem fenickim, założycielem prosperujących osad handlowych, takich jak Kadyks lub Kartagina. Tu wyrabiano luksusowy barwnik – purpurę. W Tyrze zachował się cenny zespół ruin, głównie z okresu rzymskiego: ruiny starożytnej nekropolii, term, największego na terytorium Cesarstwa Rzymskiego hipodromu, ulic kolumnowych.

Sydon (obecnie Sajda) leży na wybrzeżu Morza Śródziemnego między Bejrutem a Tyrem. Rozkwit miasta przypada na II tysiąclecie p.n.e. Główną atrakcją Sajdy jest malowniczy Morski Zamek wzniesiony przez krzyżowców na wysepce oddalonej o kilkadziesiąt metrów od brzegu. Wchodził on w skład fortyfikacji i zamków strzegących drogi do Ziemi Świętej w czasach krucjat. W murach widać wbudowane rzymskie kolumny zdobiące przed wiekami ulice tego miasta. Droga do zamku wiedzie kamiennym mostem wybudowanym przez Arabów w późniejszych wiekach. Do innych zabytków miasta należą wykopaliska świątyń i nekropolii oraz Wielki Meczet. Zwiedzanie Sydonu: zamek morski Krzyżowców, targ, fabryka mydła (XV w.), Khan El Franj – karawanseraj (XVII w.). Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.

 

5 dzień – 05.05.2023  BEKAA KAFRA -BCHARRA – QADISHA

Śniadanie. Wyjazd w kierunku Doliny Quadisha, gdzie znajdują się kaplice, groty i pustelnie pokryte XII – wiecznymi freskami, wtapiające się w niezwykle urozmaicony krajobraz. Postój w BEKAA-KAFRA – w miejscu urodzenia Św. Charbela. Pamiątką po świętym jest tutaj skromny domek zamieniony w kaplicę oraz źródełko. Msza Sw. Przejazd malowniczą górską drogą do BCHARRE – rezerwatu ostatnich biblijnych cedrów. W miasteczku urodził się słynny libański poeta Khalil Gebran. Las Bożych Cedrów – to niewielki rezerwat na zboczach góry Makmal na wysokości ponad 2000 m n.p.m. Jest to pozostałość lasów, które kiedyś porastały większość szczytów gór Liban. Najstarsze z drzew w rezerwacie mają ponad 1500 lat. Razem z Ouadi Qadisha (Świętą Doliną), Las Bożych Cedrów został w 1998 roku wpisany na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Święta Dolina (Ouadi Qadisha) – jest jednym najważniejszych miejsc kultu chrześcijańskiego na świecie. Znajdujące się tam zabytkowe klasztory wtopione w niezwykle urozmaicony krajobraz. Zwiedzanie klasztoru Św. Antoniego w Qozhaya. Powrót do hotelu. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.

6 dzień – 06.05.2023  DOLINA BEKAA – BAALBEK – KSARA – ANDŻAR

Śniadanie. Przejazd w kierunku doliny Bekaa: obszaru żyznej ziemi zamieszkiwanej od wieków między Górami Libanu i Antylibanu. Msza Sw. Zwiedzanie BAALBEK – ośrodka kultu fenickiego Baala, greckiego Heliosa i rzymskiego Jowisza – zwiedzanie ruin świątyni Jowisza i świątyni Bachusa – zespół ruin z czasów rzymskich uważany jest za jeden z największych i najważniejszych na Bliskim Wschodzie ( wpisane na listę UNESCO ). Zwiedzanie sanktuarium Matki Bożej z Zahle lub Przejazd do Anjar: zwiedzanie ruin pałacu kalifów umajadzkich odkrytych w latach 40 – ubiegłego wieku, pozostałości ulic, świątyń. Dalszy droga w kierunku Ksara – miasta, które już w czasach Rzymian słynęło z produkcji wina. Możliwość degustacji i zakupu. Powrót do hotelu. Obiadokolacja i nocleg w hotelu.

 

7 dzień – 07.05.2023 JEITA GROTTO – HARISSA -GHAZIRE –  BYBLOS

Śniadanie. Przejazd na Wzgórze Harrissy – Sanktuarium Matki Bożej Królowej Libanu. Msza Sw. Groty Jeitta – olbrzymi, wielopoziomowy kompleks podziemnych jaskiń ze wspaniałą szatą naciekową stalaktytów i stalagmitów o niezwykłych kształtach, spacer po górnej części, w sprzyjających warunkach przejażdżka łodzią po części dolnej. Kolacja

Zwiedzanie kompleksu historycznego w BYBLOS – w III tysiącleciu, będącego najważniejszym portem w regionie, a od X w p.n.e. głównym centrum fenickim, gdzie powstało alfabetyczne pismo fonetyczne, na podstawie którego powstał nowoczesny alfabet; teren wykopalisk obejmuje pozostałości z różnych okresów osadnictwa – od neolitycznych chat, przez groby królewskie, ruiny świątyń fenickich ( m.in. Baalat Gubal – opiekunki miasta), pozostałości kolonii rzymskiej po średniowieczny zamek krzyżowców.

Przystanek w Naher el Kalb – most nad Rzeką Psów z 17 inskrypcjami władców i zdobywców Libanu. Ghazire – malownicze górskie miasteczko z zabytkowym klasztorem św. Antoniego Padewskiego (miejsce to odwiedził Juliusz Słowacki oraz wielu Polaków podczas II wojny światowej). W mieście znajduje się zabytkowe kolegium Deir Mar Maroun, wybudowane przez jezuitów w latach 1843-44.  Powrót do hotelu w Bejrucie.
Obiadokolacja w lokalnej restauracji na zakończenie pielgrzymki przejazd na lotnisko .

8 dzień – 08.05.2023  BEJRUT – WARSZAWA

Przejazd na lotnisko 00:15 . Wylot z Bejrutu godz 03:40, godz. 06:30 przylot na lotnisko w Warszawie.

ŚWIADCZENIA

CENA ZAWIERA:

przelot samolotem Warszawa –Bejrut – Warszawa ( PLL LOT, bagaż 23 kg + podręczny 8 kg)

– noclegi w pokojach 2 osobowych w hotelach 3 i 4 ****

– wyżywienie śniadania i kolacje w formie bufetu

– transfery i przejazdy autokarem  podczas zwiedzania w Libanie

opłatę wjazdowa do Libanu, lokalne podatki  i opłaty rządowe

– usługi przewodnika lokalnego anglojęzycznego

– Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

CENA NIE ZAWIERA:

180 usd – koszty realizacji programu + napiwki ( obowiązkowe)

– wydatków osobistych

– świadczeń dodatkowych

– napojów do posiłków

– obiadów

– dopłata do pokoju SGL – 250 USD

Informacje dodatkowe

Informacje dodatkowe – Pielgrzymka do Libanu:

DOKUMENTY: Wymagany jest paszport ważny min. 6 miesięcy od planowanej daty powrotu. Do Libanu nie zostaną wpuszczone osoby: posiadające w paszportach stemple graniczne/wizę izraelską  z punktów/przejść granicznych z Izraelem (nawet przy braku stempli izraelskich), posiadające w paszportach stemple graniczne jordańskie lub egipskie.

 • Koszty biletów wstępu oraz zwyczajowych napiwków, a także kosztów fakultatywnych regulujemy u pilota.

 • W zależności od miejscowych uwarunkowań lub godziny przylotu samolotu kolejność odwiedzanych miejsc może być inna niż opisana w ramowym programie pielgrzymki.

 • Miejsce oraz godzina wylotu może ulec zmianie.

 • Przedstawiona oferta cenowa ma charakter informacyjny, nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art.66 par.1 Kodeksu Cywilnego.

 • W hotelach, supermarketach oraz centrach handlowych akceptowane są karty kredytowe i płatnicze. Zdecydowanie najlepiej sprawdza się karta Visa, która honorowana jest przez największą ilość placówek.

AKTUALNE INFORMACJE NA STRONIE:
Liban – Ministerstwo Spraw Zagranicznych – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

ZGŁOSZENIE I KONTAKT

PIELGRZYMKI DO LIBANU – ZAPISZ SIĘ JUŻ DZIŚ!

 1. KLIKNIJ REZERWUJ, WYPEŁNIJ FORMULARZ ZA SIEBIE I OSOBY TOWARZYSZĄCE
 2. NA MAILA PODANEGO W FORMULARZU AUTOMATYCZNIE ZOSTANIE WYSŁANA UMOWA
 3. PAMIĘTAJ O ZAPŁACENIU ZALICZKI – KONTO PODANE W UMOWIE W MAILU
 4. KWOTA NA UBEZPIECZENIE OD KOSZTÓW REZYGNACJI PŁATNA DO 3 DNI OD DATY PODPISANIA UMOWY


biuro@pielgrzymkitarnow.pl ,
 iwetta@beskidvision.com.pl
natalia@beskidvision.com.pl 

DOKUMENTY DOT. UBEZPIECZENIA :
1. OWU: OWU Bezpieczne Podróże TBP
2. IPID : OWU Bezpieczne Podróże TBP

GALERIA

WRÓĆ DO PORZEDNIEJ STRONY