Castel Gandolfo – Włochy

29-11-2021

CASTEL GANDOLFO

Castel Gandolfo to miasteczko z imponującym zespołem pałaców i ogrodów papieskich. Oddalone ok 25 km od Rzymu, łatwo dostępne komunikacją miejską. Aby ułatwić dostęp z miasta, zostało uruchomione specjalne połączenie  między stacją kolejową obok Watykanu, a miasteczkiem. Należący do Watykanu obszar,  zajmuje aż 55 hektarów powierzchni, czyli o 11 ha więcej od samego Watykanu.

Pielgrzymka do Włoch

 

Obejmuje on Pałac Papieski, oraz 3 wille: Barberini, Giadrino del Moro oraz Villę Cybo. Wille otoczone są przepięknymi ogrodami o powierzchni aż 30 ha. Pałac góruje nad miasteczkiem, a krętymi uliczkami można dotrzeć do położonego poniżej Jeziora Albano. Widok ze szczytu jest imponujący. Kiedy w 2014 roku Papież Franciszek zdecydował się na otwarcie rezydencji dla turystów, pałac apostolski stał się jedną z głównych atrakcji w okolicy Rzymu.

 

TROSZKĘ HISTORII – Castel Gandolfo…

W tym niewielkim miasteczku obecnie znajduje się letnia rezydencja papieska. Legendy głoszą, iż to właśnie tutaj urodzili się Romulus i Remus, związani z początkami miasta Rzymu. W I wieku naszej ery, cesarz Domicjan wybudował tu monumentalny pałac. Następnie w średniowieczu rodzina Gandolfi, od których pochodzi obecna nazwa miasta, wzniosła tu twierdzę.
Po kilkudziesięciu latach przeszedł pod władanie rodziny Savelli. Od XVIw. Papież Klemens VIII przejął Gastel Gandolfo od rodu Savelli.

Pierwszym Papieżem, który spędzał tu wakacje był Urban VIII Barberini.  Zlecił on odremontowanie i przebudowę twierdzy na pałac. Skupiono się również na stworzeniu pięknego ogrodu. Od tego czasu twierdza stała się własnością Watykanu, aż do 1870r, gdzie miał miejsce Upadek Państwa Kościelnego. Po prawie 60 latach w 1929 roku Castel Gandolfo znów powrócił do Watykanu, a od roku 1946, wznowiono letnie pobyty papieży w Castello.

 ŚW. JAN PAWEŁ II – POBYT W CASTEL GANDOLFO …

Ojciec Święty, Jan Paweł II spędzał tu najgorętsze miesiące w roku. Było to Jego ulubione miejsce wypoczynku.  Tutaj również miały miejsce spotkania z ważnymi osobistościami z całego świata, sympozja naukowe oraz wizyty przyjaciół z Polski. Na Jego życzenie został wybudowany tam basen, z którego w późniejszym czasie chętnie korzystał. Słynne też były Jego długie spacery po posiadłości, dające chwilę na wytchnienie, modlitwę i odosobnienie. 

ZWIEDZANIE CASTEL GANDOLFO …

Castel Gandolfo można zwiedzać przez cały rok, również podczas naszych Pielgrzymek do Włoch. Zwiedzanie pałacu odbywa się z zestawem słuchawkowym, można również zwiedzać z przewodnikiem.
Informacje dot. biletów i zwiedzania znajdziecie tutaj: MuseiVA (museivaticani.va)
 

Koszty zwiedzania:

  • Pałac apostolski 11€
  • Pałac apostolski + wille i ogrody 40€
  • Ogród i willa Barberini 27€
  •  

Zapraszamy do fotorelacji z wnętrz Pałacu. Grupa listopadowa podczas Pielgrzymki do Włoch miała okazję zobaczyć jego wnętrza.

Ponadto Pius XI polecił umieścić tu również kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Castel Gandolfo

Castel Gandolfo

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zwiedzając muzeum możemy podziwiać piękną galerię z portretami urzędujących papieży.  Przy każdym z obrazów, dzięki audioprzewodnikom, można wysłuchać opowieści o danym papieżu. W pałacu zobaczymy jeszcze papieskie strojeprzenośny tron używany aż do 1978 roku i inne wystawy. 

Ciekawą częścią Pałacu Apostolskiego jest Specola Vaticana, czyli obserwatorium astronomiczne. Papież Leon XIII założył je w 1891 r. Zostało ono przeniesione do Castel Gandolfo z Watykanu. Spowodowane było to niewielką widocznością nieba, którą utrudniały Rzymskie światła.

Castel Gandolfo to nie tylko pałace i ogrody. Znajduje się tu ponad 20ha ogrodów warzywnych i budynki gospodarcze. Zatrudnienie znajduje tu mnóstwo osób, które dba o rozwój gospodarstwa i produkcję. Część kwiatów, warzyw i ziół sprzedawanych jest w okolicznych miejscowościach.

Częścią muzeum jest również wystawa samochodów.   

      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zapraszamy na pielgrzymki do Włoch  – terminy w marcu i w kwietniu:

 

WRÓĆ DO PORZEDNIEJ STRONY