ODPRAWA BILETOWO – PASZPORTOWA
Po przybyciu na lotnisko należy udać się do stanowiska odprawy biletowo -bagażowej .  Należy mieć przygotowany do okazania bilet oraz paszport (dowód tożsamości), gdyż może to znacznie przyspieszyć odprawę. Po zważeniu  bagażu oraz okazaniu ważnego biletu i dowodu tożsamości otrzymujemy kartę pokładową tzw. boarding card, która  upoważnia do wstępu na pokład samolotu. Odprawa biletowo-bagażowa rozpoczyna się  2 godziny przed odlotem, a kończy w zależności od przewoźnika około 40 minut przed godziną odlotu.

KONTROLA BEZPIECZEŃSTWA
Podczas kontroli bezpieczeństwa należy umieścić w specjalnych pojemnikach wszelkie metalowe przedmioty, takie jak: klucze, zegarki, paski z dużymi, metalowymi klamerkami, telefony komórkowe, bilon, itp., po czym pojemnik umieścić na taśmie urządzenia rentgenowskiego wraz z całym bagażem podręcznym. W większych pojemnikach dobrze jest umieścić wierzchnie okrycie: płaszcze, kurtki, marynarki, żakiety. Procesy te ułatwią i przyspieszą kontrolę bezpieczeństwa.

PO ODPRAWIE
Po rejestracji  należy przejść do stanowiska odprawy granicznej (konieczne jest okazanie paszportu lub dowodu osobistego). Następnie, w zależności od czasu wolnego, jaki pozostał do wylotu, można zrobić zakupy w sklepach oferujących różnorodne produkty w bardzo konkurencyjnych cenach lub pójść do kawiarni czy restauracji. Najpóźniej do 40 minut przed wylotem z kraju należy udać się w kierunku bramki , której numer dostaliśmy razem z kartą pokładową  w czasie rejestracji.  To ostatni etap odprawy. Wejście na pokład następuje bezpośrednio z bramki lub zgodnie ze wskazówkami osoby, która prowadzi odprawę.
Autobus kursujący pomiędzy bramką, a wejściem do samolotu zawozi pasażerów wprost do samolotu.

W SAMOLOCIE
Zajmujemy  miejsce wskazane na bilecie. Bagaż podręczny chowamy do schowku nad siedzeniami.  Stewardessy zapoznają pasażerów  z rozmieszczeniem
i użyciem urządzeń stanowiących o bezpieczeństwie w czasie lotu ( pasy bezpieczeństwa, wyjścia awaryjne, kamizelki ratunkowe, maski tlenowe). Po osiągnięciu przez samolot wysokości rejsowej pasażerowie mogą korzystać z własnych urządzeń elektronicznych takich jak: Laptop, przenośny odtwarzacz CD , odtwarzacz MP3, przenośny odtwarzacz DVD, dyktafon. Należy jednak przestrzegać informacji przekazanych przez personel pokładu samolotu.

INFORMACJE DOTYCZĄCE BAGAŻU

Bagaż podręczny
Bagaż, który możemy zabrać ze sobą do samolotu,  jego wymiary nie mogą przekraczać zwykle 55 x 40 x 20cm (waga 5-8 kg) w zależności od linii lotniczych. W cenie biletu niezależnie od linii lotniczej zawsze uwzględniona jest jedna sztuka bagażu podręcznego. Każdy dodatkowy bagaż, który przekracza limit musi zostać nadany jako bagaż rejestrowany.

Płyny, leki i jedzenie na pokładzie samolotu
Na pokład samolotu pasażer może wnieść jedynie  płyny, których pojedyncze opakowanie mieści nie więcej jak 100 ml. Zasada ta dotyczy wszystkich rodzajów płynnych substancji, w tym również kosmetyków, takich jak perfumy, kremy, pasta do zębów . Płyny i inne substancje muszą być zapakowane w przeźroczystą, zamykaną torbę, której pojemność nie przekracza 1 litr . Lekarstwa i żywność, która jest niezbędna w trakcie lotu (np. leki dla niemowląt) nie muszą być przechowywane w plastikowej torebce. Artykuły te muszą jednak zostać okazane podczas kontroli bezpieczeństwa na lotnisku. Jeśli chodzi o artykuły duty free, które zostały zakupione na europejskich lotniskach mogą być przewożone pod warunkiem posiadania paragonu z tego samego dnia na posiadane produkty.

Urządzenia techniczne przewożone w bagażu podręcznym
Zasady dotyczące przewożenia urządzeń elektronicznych : odtwarzaczy MP3, odtwarzaczy CD, laptopów, telefonów komórkowych – regulowane są przepisami obowiązującymi w porcie wylotu. Niektóre z urządzeń elektronicznych  nie mogą być używane podczas lotu, gdyż mogą zakłócać pracę elektronicznych systemów pokładowych samolotu. Telefony komórkowe muszą być bezwzględnie wyłączone podczas trwania lotu.

Rzeczy,które można zabrać na pokład samolotu :

 • torebka, torba na laptopa wraz z zawartością
 • płaszcz, szal, koc
 • aparat fotograficzny, kamera, lornetka
 • książka,gazety
 • nosidełko i jedzenie dla dziecka
 • kule i inne sprzęty, które umożliwiają choremu podróż

Rzeczy, których nie można zabrać na pokład samolotu :

 • broń oraz falsyfikaty broni;
 • przedmioty  z ostrym zakończeniem (noże, scyzoryki, nożyczki);
 • tępo zakończone przedmioty;
 • wszystkie narzędzia niebezpieczne

Bagaż rejestrowany
Bagaż ten  przewożony jest w luku bagażowym.  Zostaje nadany  podczas odprawy biletowo-bagażowej. Standardowa waga bagażu rejestrowanego wynosi 20-  23 kg w zależności od linii lotniczych.

Zagubiony bagaż
W przypadku zaginionego bagażu należy :

 • zgłosić się do Biura Bagażu Zagubionego, zlokalizowanego w strefie pasażerskiej . Należy  mieć  – odcinek karty pokładowej, wydanej podczas odprawy bagażowo-biletowej ,dowód tożsamości.
 • zachować kwit nadania bagażu, protokół PIR, bilet lotniczy.
 • wystosować do danych linii lotniczych pisemną reklamację.
 • zachować rachunki za artykuły pierwszej potrzeby zakupione w trakcie oczekiwania na bagaż.